Vážných zranění v cizině přibývá, Češi na dovolených více sportují
Praha, 30. 9. 2014 – Nedávná nehoda šestinásobného paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka v USA není jediný případ vážného zranění Čechů při sportu v zahraničí. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny vzrostl oproti loňsku počet vážných zranění, které si lidé při sportu v cizině přivodili, téměř o pětinu. Náklady ERV Evropské, jediného specialisty na cestovní pojištění u nás, jdou v těchto případech do statisíců.
Jiřího Ježka odvezla z mistrovství světa v Greenville záchranka, skončil s otevřeným hrudníkem, amputovaným prsním svalem a proraženou plící v nemocnici. Pravou ruku měl přeraženou v pažní kosti, dále zlomený nos, rozseklé rty a bradu, vyražené zuby. Podrobil se několika náročným zákrokům, při nichž mu lékaři zachránili život. To vše za koordinace ERV Evropské pojišťovny. „Jsme rádi, že jsme mohli Jiřímu ježkovi zajistit prvotřídní lékařský servis. Naše vlastní pobočka v New Yorku průběžně prověřovala kvalitu jeho lékařské péče. Naši asistenční lékaři opakovaně konzultovali jeho zdravotní stav s americkými kolegy. Několikrát jsme obratem vystavovali platební garanci, aby nemocnice mohla na naše náklady provádět náročné operační zákroky,“ popisuje ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík. Pojišťovna také zajistila let první třídou, aby se paralympionik mohl vrátit co nejdříve domů. Náklady na jeho léčení a přepravu domů přesáhly do dnešního dne 3 miliony korun.
„Ukázalo se, jak důležité je mít cestovní pojištění od specialistů. Lidé z ERV Evropské pojišťovny pro mě zařídili nejlepší možné odborníky a velmi nadstandardní lékařskou péči. Také díky tomu probíhá moje rekonvalescence zatím na výbornou,“ říká náš nejúspěšnější hendikepovaný sportovec Jiří Ježek. Jeho případ přitom není ojedinělý.
Vážných zranění při sportovní dovolené přibývá
Na dovolené podle průzkumu ERV Evropské pojištovny sportuje 39 % Čechů. Adrenalinové, tedy rizikové sporty provozuje každý čtrnáctý. Mezi nejoblíbenější patří horská cyklistika, vysokohorská turistika a potápění. „Alarmující je , že každý sedmý Čech vyjíždí do ciziny bez cestovního pojištění a čtvrtina Čechů (24 %) ani neví, co jejich pojištění zahrnuje,“ uvádí Štěpán Landík a varuje: „Zranění ze sportů patří k nejdražším pojistným událostem a jejich počet stoupá. Škody jdou v těchto případech do statisíců.“ Lidé, kteří jedou bez cestovního pojištění nebo si zvolí takové, které jejich sportovní aktivity nekryje, se tak mohou dostat do velkých potíží. To potvrzuje i Jiří Ježek: „ERV Evropská pojišťovna za mé léčení v USA a následnou přepravu do Česka zaplatila přes 3 miliony korun. Pokud by člověk nebyl dobře pojištěný, mohlo by ho zranění v zahraničí zadlužit na celý život.“
Aktuální příklady pojistných událostí
Divoká řeka na Zélandu
Skupina Čechů se při sjíždění divoké řeky na Novém Zélandu převrátila i s raftem. Jednoho z nich táhla voda po kamenech a utrpěl mnohočetná vážná poranění. Byl hospitalizován na JIP a v nemocnici strávil 2 týdny.
Náklady za léčení a přepravu do ČR přesáhly 2,5 milionu Korun.
Pád ze skály na Kavkazu
Turista spadl při zdolávání hory v pohoří Kavkaz ve výšce přes 4.000 m.n.m. Utrpěl komplikované zlomeniny nohou a pánve, náklady na operaci, léčení a repatriaci byly vyšší než 900 tisíc korun.
Surfování v Portugalsku
Dvaadvacetiletého surfaře smetla vlna v portugalském Algarve.
Z moře ho vytáhli až po několika desítkách vteřin a voda se mu dostala do plic. U mladíka se navíc objevila plicní infekce a strávil v nemocnici dva týdny. Náklady i s přepravou do ČR byly téměř 600 tisíc korun.
Potápění v Egyptě
42letý klient se potápěl se ženou v Egyptě, ale příliš rychle se vynořil.
Projevila se u něj nemoc z dekomprese a musel být umístěn do hyperbarické komory. ERV Evropská za jeho léčení zaplatila 540 tisíc korun.
Pád z „banánu“ v Řecku
Třicetiletá žena jela na nafukovacím „banánu“ za člunem na pobřeží u hotelu, kde byla na dovolené. Spadla a naštípla si krční obratel. Náklady na týdenní pobyt v nemocnici a přepravu do ČR na stretcheru (upravený prostor v linkovém letadle) vyšly na 480 tisíc Kč.
Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny
ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již posedmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.