Praha, 12. 1. 2023 - Podle aktuálního průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu se letos na zimní dovolenou chystá 28 % Čechů, tedy o 5 % více než vloni. Většina z nich plánuje vyrazit na hory v Česku. 6 % dotázaných chce využít zimní střediska u nás i v zahraničí. Jen 2 % respondentů pak plánují odjet za sněhem pouze do ciziny. 

Po nejčastěji navštěvovaných tuzemských střediscích, Češi nejvíce cestují za sněhem do Rakouska, Itálie a na Slovensko. Nejraději jezdí autem. „Průzkum nám ukazuje, že Češi se na hory rádi vrací. Naprostá většina respondentů, kteří byli minulý rok v zimě na horách, plánuje letos vyrazit znovu. A na hory se chystá i 12 % z těch, kteří minulou sezónu na hory nevyrazili,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Značná část Čechů vyráží na hory už začátkem roku. V lednu již vyrazilo nebo plánuje vyrazit na hory 38 % Čechů. Velmi oblíbený je i únor (43 %). Nejvíce pak vyráží během jarních prázdnin, což potvrdil i aktuální průzkum. Ty letos vychází na období od 6. února do 19. března. 

Podle údajů cestovní kanceláře Nev-Dama Češi nejraději jezdí na kratší, 4denní, pobyty do Rakouských a Italských horských středisek. Zásadní roli při rozhodování nákupu letošní zimní dovolené hraje u většiny lidí nepříznivé počasí v Česku ale i zrušení restrikcí spojených s pandemií COVID-19. „Od začátku prosince jsou prodeje ve srovnání s poslední předcovidovou sezónou 2018/19 o 40 % vyšší. Oproti stejnému období loňského roku pak rostou dokonce dvojnásobným tempem,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí NEV-DAMA. 

Jak předejít úrazům

Zimní sporty se dlouhodobě řadí mezi nejrizikovější sporty. Statistky ukazují, že třetina úrazů způsobených na lyžích je vážná. U snowboardu je to dokonce polovina. Proto je důležité dbát na ochranu a dodržovat alespoň základní pravidla FIS pro chování na sjezdovkách. Naprostým základem by u všech lyžařů měla být helma, důležitý je ale i chránič páteře, díky kterému se dá předejít vůbec nejvážnějším úrazům, často s trvalými následky.

Zranění na lyžích podle typu

Bez pojištění odpovědnosti si v Itálii nezalyžujete

Při plánování zimní dovolené je důležité myslet i na to, že většina zdravotnických středisek v zahraničí je soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC kartu). Proto je nutné na hory do zahraničí vyrazit s kvalitním komerčním pojištěním. To by mělo vždy obsahovat dostatečné limity léčebných výloh a kvalitní asistenční službu. „Právě asistence totiž v praxi pomáhá řešit vzniklé potíže a zajistí adekvátní zdravotní péči,“ říká Vlastimil Divoký.

Velmi důležité je i pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou jinému lyžaři. To je například v italských lyžařských střediscích již od minulého roku povinné. Na vyzvání musí lyžaři prokázat, že mají toto pojištění sjednané, mnohdy už při nákupu skipasů. „I z toho důvodů obsahuji všechny naše produkty určené na hory pojištění odpovědnosti,“ říká Vlastimil Divoký a dodává: „Naše pojištění pak myslí i na pronájem náhradního lyžařského vybavení, či nutnost prodloužení pobytu kvůli lavině. Sjednat ho lze snadno online i přes mobil během několika minut.“


Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny