Cestování po Tunisku - jak si dopřát poznávací dovolenou
Když se řekne Tunisko, tak si většina lidí představí dovolenou na písčitých plážích, lázně hammam a městské trhy plné zboží. Tato severoafrická země ale nabízí i řadu dalších míst s úplně odlišnou atmosférou.
Obsah článku:
- Turistické město Zarzis
- Sousse - třetí nějvětší město
- Letovisko Hammamet
- Poloostrov Mahdia
- Horská oáza Chebika
- Starověké Kartágo
- Tradiční vesnice Sidi Bou Said
- Sahara a solné jezero
- Svaté město Kariouan
- Skalní obydlí v Matmata
- Počasí v Tunisku
Zarzis v Tunisku
Je turistické město na tuniském pobřeží blízko ostrova Djerba. Pevninu s ostrovem spojuje silnice. Ve starověku se město jmenovalo Gergis a jeho přístav byl strategický pro Féničany, Římany i Araby. Ve městě si kromě pláží, palem a skvělého koupání můžete užít také rybářský přístav a Velkou mešitu.
Sousse v Tunisku
Je třetí největší město v Tunisku a najdete tam medinu (staré město), památky, věže, zastřešené pouliční trhy, moderní čtvrti i chudá předměstí. Navštivte tam opevněný klášter, který je uvnitř hradeb, protože je starší než celé město. Tamní Velká mešita není velká a nemá minaret, takže se věřící svolávají z minaretu opevněného kláštera.
Z města Sousse si můžete udělat výlety do amfiteátru El Jem, do města Monastir nebo níže zmíněného Kairouanu.
Hammamet v Tunisku
Hammamet je jedno z hlavních turistických letovisek Tuniska. Leží jižně od hlavního města Tunisu na východním pobřeží.
Město má pevnost a staré město z 10. století. Staré město je plné typických tuniských tržišť, kde je hlavním sportem smlouvání. <br/>Kolem pobřeží Hammametu stojí mnoho hotelů s plážemi na jih. Na západě města leží Yasmine Hammamet, největší hotelový komplex i s kongresovými sály. Blízko Hammametu stojí město Nabeul.
Mahdia v Tunisku
Toto město je vystavěno na poloostrově, který je dlouhý 1 400 metrů a široký 500 metrů. Nejvýchodnější bod poloostrova se jmenuje Mys Africa. Stará část města leží na místě, kde stálo římské město Aphrodisium. Město bylo v kontaktu s antickým Řeckem a jako strategické vojenské místo ho využívali i Féničané. V historii bylo pod různými nadvládami (Janované, Španělé, Osmané,...) pro svou strategickou polohu.
Do starého města vede mohutná brána Skifa Kahla z 10. století. Mys střeží pevnost Bordž El Kébir. Ve městě můžete navštívit muzeum Mahdia, vidět Velkou mešitu z roku 916 a mešitu Hadž Mustafa Hamza z roku 1772 s prvky osmanské architektury.
Hotely leží severně od centra města. Jižně můžete vidět rybářský přístav.
Osvěžte se v oáze Chebika
Pláž můžete vyměnit za přírodu plnou nádherných vodopádů a pozoruhodných jeskyní. Horskou oázu Chebika najdete na úpatí hor Djebel el Negueb ve východním Tunisku. Tyto hory byly kdysi římskou základnou a později horským útočištěm berberského národa. Jsou vyhlášeny svým natočením ke slunci, a proto se jim říká „Hrad slunce“.
V oáze stojí vesnice, ve které žije několik stovek lidí. Pokud máte rádi filmy Anglický pacient a Hvězdné války, tak se vám při návštěvě Chebiky určitě vybaví některé záběry.
Kartágo - jděte se po stopách Hannibala
Známé starověké království Kartágo, které se rozrostlo do významné středomořské mocnosti, leželo na východ od Tuniského jezera. Město bylo založeno Féničany přibližně v roce 814 př. n. l. Vznik města je opředen legendami a mýtickou atmosféru najdete ve zříceninách tohoto slavného města dodnes.
Navštivte zbytky amfiteátru, starých pevností a projděte branami, kterými projížděl Hannibal. Tento kartaginský generál a vojevůdce je i dnes nazýván odborníky „otec strategie“ nebo „geniální stratég“. Římané z něho měli panický strach, ale rádi se inspirovali jeho vojenskými strategiemi. Žil v období, kdy Římané získali převahu nad Makedonií, Syrakusami i Kartágem. Hannibalův výjimečný osud se stal námětem mnoha filmů a dokumentů. Je zajímavé, že až do průmyslové revoluce patřilo Kartágo svou velikostí k největším městům světa v historii lidstva.
Ztraťte se v uličkách Sidi Bou Said
Nedaleko ruin Kartága se na útesu s výhledem na Středozemní moře tyčí tradiční vesnice Sidi Bou Said. Říká se o ní, že patří k nejkrásnějším místům v celém Tunisku. Vesnice je příjemná na procházky dlážděnými ulicemi s tradičními domy, na nákup uměleckých předmětů a na posezení u šálku silné kávy.
Na prohlídku vám bude stačit bohatě půl dne. Její obyvatelé si zakládají na květinové výzdobě - po celé vesnici kvetou v květináčích voňavé květiny.
Projeďte poušť i solné jezero
Co by to bylo za výlet do severní Afriky bez návštěvy Sahary? Do pouště se můžete vydat autem s náhonem na všechny čtyři kola, na velbloudovi nebo si dopřát jízdu pískem na lyžích. Jak je vám libo.
Na jihu země vám doporučujeme obrovské písečné moře Grand Erg Oriental a rozsáhlé solné jezero Chott el Jerid. Je to největší solná pláň v Tunisku i v celé Sahaře. V létě jezero zcela vysychá a je možné na něm zahlédnout fata morganu.
Jezero se dá přejít pěšky nebo přejet autem, ale jízda autem není bezpečná, protože solná krusta na jezeře není stejně pevná na všech místech. I v této oblasti se natáčely výše zmíněné slavné filmy.<br/>
Poznejte svaté město Kariouan
Kariouan je významné svaté město a památka světového dědictví UNESCO. Bylo založeno v roce 670 a nabízí spoustu architektonických památek. Najdete v něm jednu z největších a nejstarších mešit v Tunisku – Velkou mešituOkba a mešitu zvanou Tři brány z 9. století.
Kariouan patří mezi čtyři nejvýznamnější města pro muslimy na světě, ale většina cestovních kanceláří a průvodců se mu nevěnuje, takže se nemusíte bát davů lidí. Jako v každém historickém městě Tuniska i tam najdete překrásné zachovalé centrum, které vás zláká k procházce úzkými uličkami.
Přenocujte ve skále v Matmata
Jako na jiné planetě si budete připadat v berberské oblasti Matmata na jihu. Toto území je známé výjimečnými „jeskynními obydlími“, které si Berbeři vyhloubali do skal.
V tradičních domech se dnes můžete ubytovat, zajít na jídlo nebo nakoupit. Tamní lidé už v nich ale nebydlí. Filmoví fanoušci zaplesají a poznají známé záběry.
Počasí v Tunisku
Ve vnitrozemí Tuniska je kontinentální podnebí (větší rozdíly mezi létem a zimou, dnem a nocí), na pobřeží je středomořské klima.
Jaro je skvělé pro obdivování mnoha druhů květin, buďte ale připraveni na občasný lehký jarní déšť. Od června do září je v Tunisku nejtepleji, nejvyšší teploty jsou kolem 30°C. Toto období není vhodné, pokud chcete během dovolené navštívit památky a zemi si trochu procestovat. Na to je vhodnější podzim (od poloviny září do začátku prosince). Moře je tou dobou stále ještě teplé. Zimní období je skvělé pro návštěvu Sahary nebo ostrova Djerba.
- Jestli vás láká dovolená v Africe, tak si přečtěte našich 5 tipů na africké ostrovy.
Na návštěvu severní Afriky se vybavte kvalitním cestovním pojištěním. Na cesty do bývalých francouzských kolonií, kde se mluví převážně arabsky a francouzsky, se to opravdu hodí.
Zdroje: tunisiaonline.com, 360cities.net, theculturetrip.com, worldtravelguide.net, tripadvisor.cz, tunisko.com, wikipedia.org