Zasněžené palmy i zmrzlí leguáni: Když sníh padá na netradičních místech
Zima, sníh, teploty přinejlepším k nule a stále to nekonečné nabalování se do huňatých bund, maxi šál a teplých rukavic. Schyluje se na březen, ale jako by to chladná paní nechtěla vzdát. Ba naopak se před finišem do toho ještě více opírá. Za poslední léta to ale není poprvé, co přichází v takové kondici a s vytrvalostí. Jen v uplynulých 2 měsících nového roku přikryla svým bílým pláštěm několik míst, na kterých sníh nenapadl i několik desítek let. Děti staví sněhuláky na poušti, v Jižní Americe zase mrznou leguáni. A jaká další místa v posledních letech netradičně skončila pod sněhem? Vypátrali jsme jich hned několik!
Španělská zima
Není to ani 14 dní, co ze Španělska přišly zprávy o nejmrazivější zimě posledních let. Dokonce i v jihošpanělské Córdobě klesly teploty pod nulu. Sníh pokryl barcelonské pláže nebo Kanárské ostrovy. Na Grand Canarii napadl tento rok už podruhé. Nejnižší únorovou teplotu od roku 1977 hlásí i další z oblíbených destinací Čechů, Lanzarote. Naměřili tam pouhých 7,6 stupňů Celsia. A v lednu tam poletoval i bílý poprašek. Také na Tenerife se někdy zadaří a potom se nejvyšší hora ostrovů Pico de Teide zahalí do bílé. A to klidně i v březnu.
Spíše brána na Sibiř
Alžírské město Ajn Sefra je známé především jako „brána do pouště“. A to rovnou do té největší na světě – Sahary. V lednu to tam tak ale nevypadalo! Ve městě sice napadlo jen několik čísel sněhu, zato poušť se přebarvila na bílo. Objevilo se na ní až 40 centimetrů sněhu. I když město leží v nadmořské výšce téměř 1000 metrů, teploty se tam pohybují od 6 do 12 stupňů Celsia. Sníh je proto velkou vzácností. Děti tam ale nestavěly sněhuláky poprvé. Sněhová nadílka dorazila už třetí rok po sobě za posledních 40 let. Před 2 lety ve městě způsobila dokonce dopravní kolaps.
Padá leguán – něco si přej!
Palmy pokryté sněhem – zdá se vám to jako absolutní nesmysl? Ani samotní obyvatelé Floridy nevěřili koncem loňského roku svým očím. Vždyť někteří z nich viděli sníh na vlastní oči teprve poprvé v životě. Naposledy se tam objevil před 30 lety. Jenže to, co tamní obyvatelé těšilo, nijak neprospělo teplomilným leguánům. Jakmile venkovní teploty na slunné Floridě klesly pod 10 stupňů Celsia, až dva metry dlouzí ještěři vypadali na první pohled jako mrtví. Začali padat ze stromů a povalovali se břichem nahoru na ulicích. Přesněji ale jen znehybněli. S vlídnějšími teplotami se opět rozhýbali.
Kopule na bílo
Počátkem minulého roku sníh pro změnu zaskočil Řecko, jižní část Apeninského poloostrova i turecký Istanbul. Pod sněhem se tak z ničeho nic ocitly nejen pláže na Krétě. Bílý poprašek oživil slavnou Akropoli v Aténách nebo pláže v Soluni. Ušetřen nebyl ani hlavní poznávací znak krásného řeckého ostrůvku Santorini. Světově známé modré kopule tamní architektury se tak rázem oděly do bílé. Husté sněžení paralyzovalo také Turecko. Istanbulské cesty pokryla nevídaná až metr vysoká vrstva sněhu.
Bílé vločky už ale navštívily například i Havajské ostrovy. V roce 2016 doletěly na vrchol sopky Mauna Kea, což by nebyla až tak nevšední záležitost. Hora ode dna oceánu dosahuje výšky více než 10 000 metrů. Jenže to by se tam pokrývka nesměla ukázat v červnu. Ve stejném roce překvapily i Kuvajt nebo Guadeloupe.
Ať už vyrazíte na svých cestách kamkoliv, přejeme vám, aby vás nečekaná sněhová nadílka nikde nepřekvapila. Jen pokud by to bylo vyloženě žádoucí! Než vyrazíte na cestu za poznáním, sjednejte si naše kvalitní cestovní pojištění. Z pohodlí domova vybírejte hned z několika variant.
Zdroje: seznamzpravy.cz, tyden.cz, magazin.aktualne.cz, tyden.cz, mentalfloss.com