Špatný stav lyžařského vybavení je příčinou každé šesté nehody Pravidelně ho servisuje jen polovina Čechů
Praha, 11. 12. 2024 – Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je špatný stav lyžařského vybavení příčinou každé šesté nehody na sjezdovce. Předcházet jim lze dodržováním několika základních pravidel. Mezi ně patří pravidelný servis lyží a snowboardů, rozcvička před jízdou a dodržování zásad chování na sjezdovce.
Nepodceňujte servis lyží a snowboardů
Pro bezpečné lyžování je klíčové mít správně seřízené vázání. Špatné nastavení může způsobit úrazy nejen začátečníkům, ale vážně ohrozit i zkušené lyžaře. Pro správné fungování vázání je důležité zohlednit věk, výšku, hmotnost, velikost boty a také úroveň zkušeností. Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je špatné vybavení příčinou každé šesté nehody na sjezdovce. „Přesto si lyže nebo snowboard pravidelně nechává seřídit pouze polovina lidí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Důležitá je i pravidelná údržba hran a skluznice. „Nejlepší volbou je svěřit kompletní servis odborníkům, kteří zajistí správné nastavení a zároveň poskytnou potvrzení o provedené údržbě a seřízení,“ říká Vlastimil Divoký. Tento doklad by si lidé měli uchovat, ideálně si ho vyfotit do telefonu, protože může být užitečný při prošetřování případné nehody.
Rozcvička zvyšuje bezpečnost na svahu
„Přestože se lyžuje jen pár měsíců v roce, jde o nejrizikovější sport z hlediska počtu i závažnosti úrazů,“ říká Vlastimil Divoký. Proto je důležité před každým vyjetím na svah důkladně připravit tělo, ideálně pomocí jednoduché rozcvičky, která zlepší flexibilitu, koordinaci a připravenost na náročný pohyb. Podle průzkumů se ale pravidelně rozcvičuje pouze 15 % českých lyžařů.
Kvalitní oblečení a doplňky zajišťují komfort, ale i ochranu
Nezbytné je dbát i na kvalitní oblečení. Mělo by být dostatečně teplé a sestavené z více vrstev. Výrazné barvy oblečení a reflexní prvky pak pomáhají zvýšit viditelnost lyžaře, což je obzvlášť důležité u dětí. Naprostým základem je pak helma, kterou ale používá pouze 7 z 10 dospělých. U dětí je situace naštěstí znatelně lepší, nosí ji 98 % z nich.
Ohleduplnost na svahu je klíčem k bezpečné jízdě
Dále stojí za to připomenout si základní zásady chování na sjezdovce, která pomáhají předcházet nehodám, konkrétně pravidla FIS. „Desatero pravidel například připomíná sportovcům, aby se před rozjezdem vždy pečlivě rozhlédli, při zastavení se vyhýbali úzkým a nepřehledným místům a na sjezdovkách dbali na dodržování značení a signalizace,“ říká Vlastimil Divoký.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny