prirodni-scenerie

Základním předpokladem pro vytvoření kvalitního snímku je určité fotografické vidění. To vám umožní vnímat okolní svět nejen pohledem dokumentaristickým, ale také výtvarným. Díky uměleckému oku budou všechny objekty a prvky na snímku zobrazeny záměrně, nikoliv náhodně. V článku si projdeme základní výrazové prostředky, které vedou k umělecky laděným fotografiím. S uměleckým okem se nemusíte narodit, umělecké oko můžete získat!

Tóny černé až bílé

Při tvorbě snímků pracuje fotograf s rozložením tmavých a světlých ploch – jenom tak dosáhne ideálního vyjádření určité emoce. Velice názorně je tento princip vidět na černobílých fotografiích, které jsou poskládány z různých stupňů šedi na škále mezi bílou a černou. Při fotografování si všímejte světla, jeho úhlu, intenzity. Dalším důležitým elementem jsou objekty a jejich stíny. Nejen postavení hlavního objektu, ale i tonální škála mají vliv na celkovou kompozici!

Černobílé tóny

Kontrast

Práce s kontrastem je jedním z nejefektnějších postupů. Dva protikladné prvky v jednom snímku dávají vyniknout sdělení a podtrhnou charakteristiku objektů, zanechají silnější dojem. Prostřednictvím kontrastu vložíte do fotky příběh. Začít můžete třeba na dovolené u těch nejzákladnějších protikladů typu malý-velký, mladý-starý, matný-lesklý, hrubý-hladký, světlý-tmavý.

Geometrie, která vás bude bavit

Na první pohled by se využití geometrie mohlo zdát nudné a rutinní. Až do okamžiku, kdy si všimnete, kolik geometrických tvarů máte kolem sebe a jak působivé linie tyto běžné předměty vytváří! Podíváte-li se fotografickým okem na 100x viděné, vsadíme se, že uvidíte skvělý materiál. Kamenná dlažba, železniční koleje, dřevěný plot, moderní budova, elektrické vedení v krajině nebo žaluzie u vás v obýváku, kterými večer prosvítá podzimní světlo.

Plachetnice

Tip: Až půjdete (znovu) objevovat taje vašeho okolí, města, republiky, kontinentu... nezapomeňte na pojištění vaší fototechniky. Nejeden fotograf přišel při uměleckém uchvácení o fotoaparát.

Někdo to rád neostré

Jeden z hlavních výrazových prostředků v umělecké fotografii je neostrost – tedy co na snímku bude ostré (zdůrazněné) a co už nikoliv. Optická neostrost vycházející z vlastností objektivu v kombinaci s nastavením clony je ideálním výrazovým prostředkem například pro akt. Pohybová neostrost neboli rozmazání vnáší do snímku pohybovou dynamiku. Dochází k ní pohybem fotoaparátu nebo fotografovaného předmětu například jedoucího vlaku, letícího ptáka nebo běžce.

Neostré fotky

Jak se domluvit s fotoaparátem

Možná si říkáte, zda to váš fotoaparát zvládne. Nebojte se. Kontrasty, nalezené koláže či geometrické prvky zvládnete vyfotografovat i obyčejným kompaktem, který nosíte v kabelce. Pokud máte vyšší ambice a chcete se skutečně kreativně projevit, budete potřebovat model vyšší třídy. Nemusí to být hned profesionální zrcadlovka, nicméně je dobré vybrat si model, který umožňuje manuální nastavení clony a času. Pokud patříte mezi odvážlivce, kteří se nebojí žádného experimentu, sáhněte po instantním fotoaparátu!
 
Nezapomeňte, že všechny typy fotoaparátů vám umíme pojistit, abyste mohli opravdu v pohodě a bez starostí rozvinout svoje umělecké ambice. :)