Rybaření v Evropě: Kam za životními úlovky i zážitky?

Autor Tým ERV

Evropa sice není největší kontinent, ale nabízí nespočet atraktivních lokalit, kde si s nahozeným prutem užijete dovolenou, na kterou budete vzpomínat po celý život. Bohatství řek, jezer i moří přiláká každý rok tisíce rybářů z celého světa. Stačí vybrat správnou lokalitu a vybavení a můžete vyrazit.

Rybaření v Evropě: Proč je tak populární?

Rybaření je jedním z posledních možných způsobů, jak se vrátit ke skutečným kořenům. Příroda a souboj zvířete a člověka - to už dnes zažijete málokdy. Právě rybaření tento zážitek přináší. I proto je rybolov tak populární i v zemích, kde už obživu obvykle získáváme úplně jinak. Evropa přesně takovou oblastí je. Zároveň je i oblastí, která díky pestrému klimatu a střídání horských, podhorských i nížinných lokalit nabízí doslova nepřebernou paletu rybářských možností. Prakticky v žádné evropské zemi nemusíte mít strach z toho, že nebudete mít, kam na ryby vyrazit. Lákají vás hladiny jezer, dunajští obři nebo dravci horských řek? To vše a mnohem více Evropa nabízí.

Už jste dostali chuť sednout si k vodě? Oprašte své pruty, sežeňte návnadu a naplánujte si svůj rybářský výlet ještě dnes!

Pojistit online

 

Nejlepší evropské destinace pro rybaření

Evropská příroda zkrátka poskytuje ideální podmínky pro různé druhy ryb i pro různé typy rybolovu. Víte, kde chytat ryby bez povolenky? Jaké jsou nejlepší revíry v Evropě? Podíváme se na top destinace pro sladkovodní i mořský rybolov.

Sladkovodní rybolov

  • Francie: Tahle země je proslulá svým kaprovými revíry, jako jsou nejkrásnější řeky Evropy: Seina a Loira nebo slavné jezero Cassien. Tyto lokality patří mezi top destinace pro sportovní rybáře, kteří touží po fotce s trofejními kapry či sumci.
  • Itálie: Když v Itálii na ryby, tak určitě na sever. Severní Itálie zahrnuje i vyhlášené alpské pstruhové oblasti. Máte-li ale rádi větší úlovky na háčku, zkuste třeba Lago di Garda.
  • Švýcarsko a Rakousko: Křišťálově čisté alpské řeky jsou ideální pro lov pstruhů a lipanů. I tyto alpské země ale nabízejí možnosti rybaření u klidných jezerních hladin. Například v Rakousku můžete s prutem navštívit jezero Wolfgangsee.
  • Polsko: Kam na ryby v Polsku? Mazurská jezera jsou vyhlášeným rájem pro rybáře, kteří mají políčeno na štiky, candáty i sumce. Navíc některé revíry umožňují i rybolov bez nutnosti povolenky.

Mořský rybolov

  • Chorvatsko, Itálie, Španělsko: Středomoří není jen o koupání a lenošení na pláží. I pobřežní vody jsou tu bohaté na tuňáky, makrely a mořské okouny. Vyhledávané jsou zejména oblasti kolem Baleárských ostrovů nebo u chorvatských Kornát.
  • Portugalsko, Francie: Atlantské pobřeží je známé především díky lovu mořských okounů a tresek. Oblasti jako francouzská Bretaň nebo portugalské Algarve jsou mezi mořskými rybáři velmi populární.
  • Norsko, Dánsko, Švédsko: Tak tohle je možná nejpopulárnější rybářská lokalita Evropy! Moře omývající severní Evropu jsou ideální pro lov halibutů, lososů a tresek. Oblíbené lokality jsou zejména Lofoty v Norsku a Kattegat v Dánsku. Rybaření ve Švédsku je populární zejména na souostroví hlavního města Stockholmu.

Legislativa a povolenky pro rybaření v Evropě

Tohle si před cestou za rybářskými zážitky ohlídejte. Každá země má svá specifika týkající se rybolovných povolenek. A nejde jen o pravidla platná v celém státě, ale i o regionální nařízení. Například ve Švédsku najdete řeky, kde můžete chystat bez povolenky a naopak třeba v Chorvatsku musíte být držitelem zvláštní licence pro mořský rybolov. V Norsku je rekreační rybolov pro zahraniční turisty většinou povolen, ale vývoz ulovených ryb podléhá přísným pravidlům.

Doporučujeme před cestou ověřit aktuální legislativu na oficiálních webových stránkách dané země. Klíčová slova, jako například rybaření ve Švédsku, a internetový vyhledávač jsou také dobrou pomocí.

    Sezónnost rybolovu v Evropě

    A teď trocha biologie: Ryby jako studenokrevní živočichové vykazují v průběhu roku různou aktivitu. I rybaření se tak musí přizpůsobit jejich sezónnímu chování a samozřejmě i ochraně.

    • Jaro je tak ideální čas například pro lov pstruhů v horských řekách, lov kaprů a dravců v jezerech.
    • V létě si nejvíce užijete mořský rybolov v teplých vodách Středomoří. Aktivní jsou jezerní dravci.
    • Na podzim vyrazte na dravce. V plném proudu je sezóna štik a candátů.
    • Ani zima nemusí být rybářské tabu. Zkuste ledový rybolov na dírkách v severní Evropě nebo rybolov v hlubokých mořských vodách.

    Praktické tipy pro rybářskou dovolenou

    • Ubytování: Tam, kde je rybaření nejpopulárnější, jsou na rybáře náležitě připravení. Mnoho rybářských oblastí nabízí chatky nebo specializované hotely s možností úschovy vybavení.
    • Doprava: Příprava na rybáře v populárních lokalitách spočívá i v nabídce možností dopravy až k vodě. Na těch nejoblíbenějších místech nemusíte čekat na autobus. Naopak zde najdete dopravce, kteří odvezou vás i vaše vybavení tam, kde si rybolov užijete úplně nejvíc. Problém přitom není ani půjčení auta, včetně přívěsu na loď.
    • Přeprava ryb: Každá země má vlastní pravidla pro export úlovků – doporučuje se vakuové balení a chlazení. Zjistěte si také, jak vysoký je limit pro velikost úlovku, který si můžete odvézt, ať se vyhnete nečekané pokutě.

    Cestovní pojištění pro rybáře: Rybaření v cizích zemích s sebou nese různá rizika. Přece jen jde o aktivitu v přírodě. Sjednejte si proto cestovní pojištění na míru a zkontrolujte, že pokrývá zejména:

    • Škody na rybářském vybavení
    • Pojištění odpovědnosti
    • Léčebné výlohy v zahraničí

    Pojistit online

     

    Služba Lékař na telefonu