Praha, 30. 7. 2024 – Česká mezinárodní letiště odbavila loni více než 15 milionů cestujících, tedy o téměř 3,5 milionu více než v roce 2022. Zájem o odlety z menších mezinárodních letišť rapidně roste a letiště předpokládají, že letošní rok bude ještě silnější. Nejčastěji z nich lidé létají do turecké Antalye, na řecké ostrovy a do Egypta. Kvůli zvyšující se poptávce rozšiřují letiště nabídky letů a plánují také například navyšovat kapacity pro parkování. Kdo plánuje jet na letiště autem, musí myslet i na možné dopravní komplikace. Ty jsou totiž často důvodem zmeškání letu. Řešením může být právě odlet z bližšího letiště, zejména pak ale kvalitní pojištění.

Odletět do zahraničí mohou lidé z celkem šesti mezinárodních letišť. Mezi ně patří pražské letiště Václava Havla, letiště Brno/Tuřany, Ostrava/Mošnov, Pardubice, Karlovy Vary a České Budějovice.

Nejvíce se létá z Prahy, Brna a Ostravy

Loni všech šest českých mezinárodních letišť odbavilo dohromady přes 15 milionů cestujících. Nejvíce z nich (13,8 milionů) odbavilo největší tuzemské letiště v Praze. Z brněnského letiště potom odletělo více než 680 tisíc pasažérů a letiště tak poprvé ve své historii překročilo milník 600 odbavených cestujících. „V letošním roce očekáváme, že by počet odbavených cestujících měl překročit 700 tisíc,“ říká Lucie Mareš Heřmanská, tisková mluvčí brněnského letiště. I letiště v Ostravě, které loni v počtu odbavených cestujících bylo na třetím místě (necelých 343 tisíc cestujících), letos očekává rekord v podobě překročení hranice 400 tisíc.

Karlovy Vary i České Budějovice počítají s mnohonásobně vyšším počtem odbavených
Obrovský nárůst v letošním roce očekává také jihočeské letiště, ze kterého loni letecky vycestovalo přibližně 10 tisíc pasažérů. Letos letiště počítá dokonce se 70 až 80 tisíci. Karlovy Vary potom předpokládají, že odbaví více než trojnásobek loňského roku, a to přibližně 40 tisíc cestujících.

Z nejmenších letišť nejčastěji do Turecka a Řecka, z Brna do Anglie

Z Českých Budějovic i z Karlových Varů se nejčastěji létá do Turecka a Řecka. „Mezi oblíbené cílové destinace v letošní sezoně 2024 patří turecká Antalye a řecké ostrovy Rhodos a Kréta. Nově pak můžete z letiště České Budějovice letět do Bulharska, Tuniska nebo na Mallorcu,“ říká Šárka Glaserová, tisková mluvčí letiště České Budějovice. Z Karlových Varů jsou potom zavedené nové lety na Rhodos, Monastir, Burgas, Taškent a od konce června bude možné létat i do Tel-Avivu. Nabídku rozšířilo i pardubické letiště: „V letošní sezóně jsme otevřeli novou pravidelnou linku do Barcelona – Girona s leteckým dopravcem Ryanair. Rozšířili jsme nabídku charterových destinací o 4 novinky, konkrétně o Turecký Bodrum, španělskou Cosa Dorada, Černou horu – Podgorica a Itálii-Lamezia Terme,“ říká manažerka marketingu letiště v Pardubicích, Mária Ministrová.

Z Brna se nejčastěji létá do Velké Británie. „Nejčastěji se létá do londýnského Stanstedu, což bývá tradičně i destinace s nejvyšším počtem odbavených cestujících,“ říká Lucie Mareš Heřmanská a doplňuje, že mezi novinky pro letošní rok se řadí egyptská Marsa Matrouh nebo turecký Dalamán. V zimě se potom cestující mohou těšit na linky, které je z Brna dopraví na exotický Mauricius. Lety na podzim a v zimě rozšíří i ostravské letiště: „Na podzim se přidají lety na Kanárské ostrovy, konkrétně na Fuerteventuru. Od prosince si pak pak cestující mohou zaletět do exotických destinací – thajského Phuketu nebo na Mauricius,“ říká Kateřina Pustějovská, tisková mluvčí letiště Ostrava-Mošnov.

Pozor na dopravní komplikace

Zvyšující se poptávka po odletech z regionálních letišť by se mohla přisuzovat například kratší době, za kterou jsou cestující schopni dostat se na letiště. Doporučená doba, kdy na letiště dorazit, jsou dvě hodiny před odletem, protože to se většinou otevírají odbavovací přepážky. „Průměrná doba, kterou cestující stráví u přepážky check-in je zhruba minuta a půl,“ uvedla Kateřina PuštějovskáPustějovská.

Pokud jde o cestu mimo Schengenský prostor, vhodné je dorazit dokonce tři hodiny předem. „Pokud například lidé z Jablunkova, nejvýchodnějšího města České republiky, plánují letět z Prahy, vyrazit na letiště autem by měli zhruba sedm hodin před odletem. Měli by navíc počítat s časovou rezervou kvůli dopravním komplikacím,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Přičemž cesta na letiště do Ostravy zabere zhruba 45 minut a proto stačí, když vyrazí pouhé tři hodiny předem. 

Právě dopravní komplikace, se kterými se lidé cestou na letiště potýkají, mohou vést až ke zmeškání letu. Je proto vhodné mít sjednané cestovní pojištění, které myslí i na tato rizika. „Při zmeškání odletu je pojišťovně potřeba předložit policejní protokol o dopravní nehodě, případně potvrzení dopravce o důvodu a délce zdržení, zrušení či zkrácení linek veřejné dopravy. Zároveň je důležité si pro pojišťovnu uchovat nevyužité jízdenky či letenky, účty za ubytování a doklady na náhradní dopravu,“ říká Vlastimil Divoký. 

Letiště rozšiřují kapacity parkovišť, některá jsou zcela zdarma

Letiště v Praze letos změnilo systém parkování. Změny se týkají ceny a navýšení počtu expresních stání. Současná kapacita parkoviště je 6 500 míst a lidé si mohou dle svých požadavků vybrat z několika druhů parkovišť.

Kapacita parkoviště brněnského letiště je 3 000 míst a parkování na týden vyjde na tisíc korun. „Co se týče dlouhodobého stání, parkování na 7 dní stojí 1000 korun, na 10 dní 1350 korun a na 14 dní 1800 korun. Na parkoviště je také umožněn volný vjezd s vjezdovým parkovacím lístkem, a to 1krát denně po dobu 20 minut,“ říká Lucie Mareš Heřmanská. Kapacita pardubického letiště je zhruba 2 000 aut a parkování na něm je zdarma.

Letiště v Karlových Varech nabízí šest parkovišť s různou kapacitou a režimem. Placené je pouze s rezervací. „Vzhledem k velkému nárůstu letů v roce 2024 bylo dodatečně zajištěno parkování na Odstavné ploše DPKV u autobusového terminálu ve městě, kde je vyčleněno až 200 míst. Cena rezervace činí 500 korun na 8 dní. Cena zahrnuje i bezplatný odvoz autobusem na a z letiště,“ uvedla tisková mluvčí letiště Karlovy Vary.

Šest parkovacích ploch má k dispozici i ostravské letiště: „Na letišti nabízíme parkování na 6 parkovacích plochách, na nejlevnějším parkovišti cestující zaplatí 120,-/den. V současné době nabízíme zhruba tisíc parkovacích míst,“ sdělila Kateřina Pustějovská.

V Pardubicích i v Českých Budějovicích lze u letiště zaparkovat bezplatně. „Velká odstavná parkovací plocha se nachází hned po levé straně u vjezdu do areálu letiště, její kapacita je 700 míst.  Pro dopravu k terminálu je pro klienty připravena kyvadlová doprava, kterou zajištuje Dopravní podnik města České Budějovice a.s. Druhé menší parkoviště s kapacitou 180 míst se nachází za administrativní budovou ředitelství společnosti, a je v docházkové vzdálenosti od terminálu. Parkování i kyvadlová doprava jsou zdarma,“ říká Šárka Glaserová.


Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny