Polovina zájezdů se prodá v rámci first minute nabídek
S včasným nákupem roste zájem o pojištění storna
Praha, 19. 11. 2019 – Zájem o first minute zájezdy meziročně vzrostl napříč cestovními kancelářemi o 15-20 procent. Díky lepší ekonomické situaci si Češi dopřávají dražší hotely i služby. Za letní dovolenou tak každoročně utratí více, letos to bylo podle ACK v průměru 18 tisíc za osobu a týden. S ochotou investovat více peněz do dovolené roste s včasnými nákupy i poptávka po pojištění storna. Zájezdy se totiž prodávají i více než tři čtvrtě roku dopředu.
Největší zájem je o zájezdy na sedm až deset dní. Češi si také stále více dopřávají čtyř a pětihvězdičkové hotely a stravovaní formou programů all-inclusive. Včasné nákupy si Češi oblíbili natolik, že 40-50 procent letních zájezdů se vyprodá v předprodejích. Nejžádanější hotely v nejoblíbenějších destinacích se tímto způsobem dokonce v některých případech vyprodají kompletně. „V tuto chvíli už máme prodány tisíce zájezdů na léto 2020. Rekordní zájem o cestování z posledních let neopadá a počty prodaných zájezdů jsou vyšší než loni touto dobou. Během září, října a poloviny listopadu se prodalo přibližně o 20 % víc zájezdů než v minulém roce,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK FISCHER a pokračuje: „Top pět nejžádanějších destinací tvoří Řecko, Turecko, Španělsko, Tunisko a Egypt.“
Rostoucí poptávku po first minute zájezdech hlásí i CK Blue Style, která jejich prodeje spustila na konci září. „Vývoj několika posledních let jasně ukazuje, že first minute nabídky se stále více dostávají do popředí zájmu českých turistů. V meziročním srovnání nám prodej zájezdů ve first minute vzrostl téměř o čtvrtinu. Zároveň se navyšuje počet zájezdů, na které vyráží početnější rodiny, skupiny přátel s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty,“ upozorňuje na nový trend Ondřej Rušikvas, provozní ředitel CK Blue Style.
S včasným nákupem dovolené je spojen i vysoký zájem o pojištění storna zájezdu. „Obecně platí, že čím dražší zájezd si lidé kupují, tím více současně objednávají pojištění storna,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Pojištění storna nejčastěji oceňují rodiny s dětmi. Často se totiž stává, že dítě onemocní a rodina tak na vysněnou dovolenou nemůže odjet. Pojištění v takovém případě ochrání finance a klient dokonce obdrží zpět už zaplacené zálohy na zájezd. V posledních letech přibývá opravdu hodně drahých dovolených, jejichž cena pro celou rodinu přesahuje částku přes 300.000 korun. Takové případy ERV Evropská kalkuluje vždy individuálně.
Pojištění je vhodné pořídit spolu se zájezdem přímo v cestovce, protože je levnější a cestovní kanceláře nabízejí komplexní skladbu pojištění, která odpovídá typu pořizovaného zájezdu. Balíčky často obsahují pojištění storna za cenu, na kterou by se klienti při samostatném nákupu nedostali. „Naše pojišťovna navíc školí delegáty. Pokud má klient pojištění přímo od cestovní kanceláře, delegát přesně ví, co je jeho součástí, na co má nárok a na koho se v případě potíží obrátit,“ říká Vlastimil Divoký a pokračuje: „Když si klient zakoupí pojištění storna od ERV Evropské k zájezdu, který se má uskutečnit za dobu delší než 5 měsíců, získá u některých velkých CK zvýhodnění v podobě snížení spoluúčasti z 20 na 10 procent. Také platí, že 10% spoluúčast je vždy, když je klient hospitalizován.“ Pokud si klient storno nepořídí současně se zájezdem, může si ho sjednat i následně, a to až do 3 pracovních dní po uhrazení či objednání první cestovní služby.
Nemoc, úraz, ale i rozvod…
Pojištění storna lze uplatnit na řadu nahodilých událostí jako například onemocnění nebo úraz, komplikace v důsledku těhotenství, nezaviněnou ztrátu zaměstnání nebo rozsáhlého poškození bydliště či konání opravné zkoušky ve škole. „Vztahuje se i na takové situace, kdy klient nemůže na dovolenou odjet kvůli rozvodovému řízení, které bylo zahájeno po uzavření pojistné smlouvy, a jehož účastníci měli na zájezd vyrazit spolu,“ dodává Vlastimil Divoký.