Téměř polovina Čechů plánuje vyrazit na dovolenou na hory
Praha, 21. 12. 2021 - Podle aktuálního průzkumu ERV Evropské pojišťovny plánuje 43 % Čechů vyrazit v letošní zimní sezoně na dovolenou na hory. Meziročně jde o 13% nárůst. Většina z nich ji stráví na českých horách. Ti, kteří vyrazí do zahraničí, nejvíce preferují rakouská, italská a slovenská střediska. 15 % Čechů chce na hory vyrazit už v období mezi Vánoci a Novým rokem. Nejvíce lidí (41 %) pak vyrazí v únoru. Nejčastěji pojedou autem.
Během loňské sezony vyrazilo na hory 30 % Čechů, přičemž 8 % do zahraničí. V letošní sezoně plánuje trávit dovolenou na horách 43 % lidí. 68 % z nich zvolí tuzemské hory, 31 % vyrazí do Rakouska, 20 % do Itálie a 12 % na Slovensko. „Letošní průzkum potvrzuje rostoucí poptávku po dovolených na horách, která je mimo jiné zapříčiněna příznivější situací s pandemií COVID-19,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Období jarních prázdnin táhne nejvíce
Mezi Vánoci a Novým rokem chce svahy brázdit 15 % z Čechů, kteří se chystají na zimní dovolenou. V lednu je to už 39 %, nejvíce lidí pak vyrazí v únoru (41 %). 17 % Čechů vyčká na březnové lyžovaní. „Obecně se dá říct, že nejvíce Češi jezdí na hory v období jarních prázdnin, které letos vychází v termínu od 7. 2. až 20. 3. 2022,“ říká Vlastimil Divoký. Co se týče způsobu dopravy, jednoznačně dominují cesty automobilem.
Lyžování je nejrizikovějším zimním sportem
Ačkoli se lyžuje jen pár měsíců v roce, z pohledu počtu škod i jejich závažnosti se jedná o nejrizikovější sport. U mužů je hned po fotbalu druhým nejrizikovějším. U žen jde o nejnebezpečnější sport vůbec. Podle statistik je z lyžování třetina úrazů vážná. U snowboardingu je to dokonce polovina všech případů. Nejčastěji dochází k úrazům hlavy, končetin a páteře. „Kvalitní helma a chránič páteře by proto měly být naprostým základem u všech lyžařů, nejen u dětí,“ říká Vlastimil Divoký. Nejvážnější úrazy pak vznikají srážkou s jiným lyžařem, jako tomu bylo v případě klienta pojišťovny, který v Alpách srazil 55letou lyžařku. Ta utrpěla zlomeninu holenní kosti a krčku, dále měla přetrhané kolenní vazy. Celkový účet se vyšplhal na téměř 2 miliony korun.
Na hory s pojištěním odpovědnosti za škodu
Zvláště v zahraničí je nutné počítat s tím, že je většina zdravotních zařízení soukromá a nelze v nich uplatnit Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. „Velmi důležité je, aby pojištění krylo škody, které člověk způsobí na svahu někomu jinému. Například v Itálii to bude od 1. ledna 2022 dokonce povinnost daná zákonem,“ říká Vlastimil Divoký. Pojištění odpovědnosti je proto ve všech variantách nového pojištění SingleTrip. Všechny varianty pak obsahují pojištění léčebných výloh s vyššími limity, bezlimitní asistenční služby či pojištění osobních věcí. Nově lze připojistit i cesty autem. To zahrnuje opravu vozidla v zahraničí, odtah zpět do ČR či náhradní ubytování po dobu opravy. Kryje i spoluúčast v případě nehody ve vypůjčeném voze.
Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny