8 tipů, jak cestovat levněji
Co byste udělali, pokud byste vyhráli v loterii? Do čeho byste investovali? Věřím, že určitá část peněz by šla do bydlení, rodiny, nových věcí. Snad každý ale při představě výhry velkého obnosu peněz zmíní cestu kolem světa. Potápět se se žraloky, vidět na vlastní oči západ slunce nad Kilimandžárem, navštívit sedm divů světa nebo ochutnat tarantuli v Kambodži. Tohle vše a mnohem více můžete zažít i bez výhry v loterii, víte to?
Cestování nemusí být jen drahá záležitost pro vyvolené, zvláště ne dnes. Stačí se nebát vyrazit na vlastní pěst a umět cestovat chytře. Dnes se s vámi o to, jak cestovat levně a ušetřit nějaký ten peníz, podělím.
1. Jak na levné letenky: Neřešte destinaci, neřešte datum
Nejlevnější letenky či jízdenky zaručeně najdete, nebudete-li hledat konkrétní termín nebo destinaci. Můžete se jednoduše párkrát za den, týden mrknout na ceny na internetu a objeví-li se cenově zajímavá nabídka, vzít ji. Obecně platí, že v týdnu bývají letenky levnější a o víkendu naopak vyšší.
TIP: Já hledám nejčastěji letenky na monondo.com nebo skyscanner.net. Právě skrze jejich vyhledavač můžete lehce zadat, že vám nezáleží na destinaci či termínu.
2. Jak na levné letenky: Hledejte v anonymním okně
Ať už hledáte letenky nebo jízdenky na vlak či autobus, platí, že je fajn hledat je v anonymním režimu. Stačí si otevřít prohlížeč v anonymním okně. Proč? Protože hledáte-li pravidelně určité lety, webová stránka na základě cookies ukládá vaši aktivitu a může cenu letenky zvedat na základě vašeho zájmu.
3. Levné cestování: Zkuste se dopravit i jinak než letecky
Dopravit se do určité destinace můžete i méně tradičně. Zkuste třeba spolujízdu. Využít můžete různých služeb, jedna z nejznámějších je BlaBlaCar. Pro ty odvážnější je tu stopování, které není ani dnes tabu, a díky kterému máte možnost seznámit se s kupou zajímavých lidí. Ti většinou ocení, že si mohou během dlouhé cesty autem s někým popovídat. No a chodíte-li rádi po svých, co zkusit Svatojakubskou cestu a dopravit se pěšky až do Santiago de Compostela? Prostě a jednoduše, meze se nekladou a záleží jen na vás, jaké cestování preferujete.
4. Jak na levnější ubytování? Hlídejte dům
Dalším často náročným výdajem je ubytování. Napadlo by vás ale někdy, že za pobyt ve vysněném domečku v horách nemusíte platit nic? Existuje několik webových stránek, které nabízí takzvaný House sitting, tedy hlídání domu. Majitelé domů po celém světě rádi ubytují ověřené „house sittery“, kteří se jim po dobu jejich nepřítomnosti starají buď o dům nebo i domácí mazlíčky. Nejznámějším a nejspolehlivějším webem je trustedhousesitters.com.
5. Jak se levněji ubytovat II.: Spěte na gauči
Jste-li komunikativní a rádi se během cest pobavíte i s místními, zkuste Couchsurfing. Na tomto webu máte možnost najít hostitele, který vám poskytne ubytování zadarmo (nebojte, nejen na gauči) a rád vás seznámí se svou rodnou zemí. Většinou se sluší přivézt nějaký dar, který vystihuje naší zemi a společně tak sdílet kultury. Někteří lidé chtějí bohužel Couchsurfing využít čistě jen kvůli penězům, což by jisto jistě neměl být váš záměr. Sluší se mít na hostitele čas a pár společných chvil s ním strávit. Proto pokud nejste ochotni nebo nemáte chuť se na vaší cestě věnovat někomu novému, nevolte tento typ ubytování.
6. Ušetřete za jídlo: Jezte lokálně
Nebojte se na cestách ochutnávat místní kuchyní. Choďte jíst tam, kam chodí místní. Proč? Protože nejen že tam většinou vaří dobře, ale mimo jiné i ušetříte. Taková místa jsou ideální na doporučení právě od místních. Nenechte se zlákat letáčky nebo „odchytávači“ na ulici, většinou se jedná o zbytečně předraženou restauraci pro turisty. Nebojte se zabloudit do odlehlých uliček a podle čuchu a ruchu v restauraci zkusit vkročit tam, kde jsou již jednou zmínění místní lidé.
7. Levněji už to nepůjde: Vařte si
Jste-li ubytováni v hostelu či apartmánu, kupříkladu skrze AirBnB, máte k dispozici vlastní kuchyň. Proč ji tedy nevyužít a uvařit si sem tam i něco vlastní silou? Právě jídlo bývá třetí nejdražší položkou na seznamu a já to chápu. Není nad to zemi poznávat i skrze její kuchyni. Nemusíte ale od ráda až do večera utrácet za jídlo jen v restauracích. Zvlášť jste-li třeba na jihu, kde jsou potraviny každý den na trhu čerstvé a kvalitní. Zkuste ukuchtit něco z nich.
TIP: Skrze AirBnB máte možnost se ubytovat v bytě nebo apartmánu někoho z místních. Ten může nabízet buď jen pokoj nebo celý byt ke krátkodobému pronájmu a vy tak můžete mít celé ubytování jen a jen pro sebe. V poslední době se však stává, že se ubytujete spíše v jakémsi hotelu, který se jako AirBnB tváří. Není to již takový zážitek. Zkuste tedy pozorně číst recenze.
8. Jak na levnější cestování? Sdílejte náklady
Finance ušetříte i v případě, že nejedete sami. Cestování v páru se většinou vyplatí právě v případě ubytování. Cestujete-li ve větší skupince, nezapomínejte využívat slev na jízdenky nebo vstupné.
Především ale nezapomeňte SDÍLET ZÁŽITKY. Ty jsou totiž k nezaplacení a nikdo vám je nikdy nevezme. :)
Veronika Šubrtová alias Weef, Travel Blogerka
Travel blogerka a YouTuberka, která žije heslem "Míň věcí, víc zážitků". Poslední tři roky žila v batohu a kufru díky možnostem internetu a trendu digitálního nomádství. Veronika má za cíl probudit v mladých lidech touhu více cestovat a chovat se šetrněji k přírodě.
www.weefsworld.eu | www.instagram.com/_weef_