Připravte se na cestu po Novém Zélandu. Zázraky přírody jsou zde nezapomenutelné.

mt-taranaki

Nejkrásnější krajina světa může pěkně potrápit počasím, ale právě z nevyzpytatelnosti vznikly všechny její poklady. Přírodní krásy sem mnozí dobrodruhové jezdí nadšeně obdivovat.

Tamní příroda uhranula také mnoho hledačů filmových lokací. Co mají společného filmy Letopisy Narnie, Pán prstenů, King Kong, Poslední samuraj a Vertical Limit? Všechny byly natočeny na tomto nádherném sopečném souostroví, které oplývá zelenými lesy, majestátními horami, tyrkysovými jezery, fantastickými skalními útvary, písečnými plážemi a mnohými dechberoucími výhledy. Zkrátka epická krajina.

Ostrovy ptáčka Kiwi jsou vysněným místem pro nejednu svatební cestu či dlouhou akční dovolenou. Nový Zéland si užijí turisti všech kategorií – vášniví lezci i pohodáři. Krásy kopec tu může obdivovat každý, koho chůze po horských cestách nepřestává nabíjet pozitivní energií.

Tyrkysové jezero Tanaka

Jak si naplánovat cestu?

Nový Zéland má dva ostrovy, severní a jižní. A protože jsme na jižní polokouli, je severní ostrov tím teplejším, protože je blíže k rovníku. Takže je jen na vás, jestli si po příletu do Aucklandu ihned skočíte do moře v zátoce Bay of Islands, nebo s tím počkáte až na konec cesty.

Zátoka ostrovů, kterou takto pojmenoval její objevitel kapitán James Cook, je nejteplejším místem v celé zemi. Kromě písečných pláží (např. známá 90 Miles beach) a fantastických skalních útvarů čekají na dovolenkáře ostrovy lákající k objevení, pozorovat lze během lodních výprav delfíny i velryby. V severní oblasti ostrova, Northland, se dál nachází hluboké pralesy s původními stromy Kauri.

Cestou dolů na jih si pak seřaďte do akčního plánu nejlákavější treky, kopce, skalní útvary, jeskyně a samozřejmě jezera a vydejte se na okružní cestu. 
 
Průhled Catedral Cove

Jaká jsou nejznámější a nejhezčí místa Nového Zélandu?
Severní ostrov

Fotogenický Cathedral Cove na malebném polostrově Coromandel je slavný skalní průhled, který můžou fanoušci znát z filmu Letopisy Narnie. Další zajímavostí Coromandelu je Hot Water Beach, horký pramen vyvěrající přímo na písku. Za odlivu si v něm můžete vyrobit své vlastní termální lázně. 
 
Svítící červi v jeskyni Waitomo

Tisíce zářivých světel jako na noční obloze spatříte v jeskyních po celém Zélandu. Jsou dílem světélkujících červů, „glowworms“. Nejznámější jeskyni z nich, Waitomo, je možné absolvovat s průvodcem a lze tu dokonce i raftovat ve tmě (black water rafting). Volně přístupné jsou jeskyně Abbey Caves a Waipu Caves.

Rotorua je lázeňské městečko, kde má téměř každý hotel svůj vlastní termální pramen, protože místo leží na tektonickém zlomu. Taky je centrem adrenalinových sportů a v blízkosti je mnoho dalšího vyžití. Například zachovalá maorská vesnice Whakarewarewa, surreální geotermální park se sopečnými jezírky Wai-O-Tapu či obří stromy v Redwoodu
 
Lake Champagne, geotermální park Wai O Tapu

Hobitín – kdo miluje hobití vesničku, může absolvovat 2hodinový okruh Hobitínem, zakončený pravou hobitskou pintou piva.

Tongariro Alpine crossing – nejkrásnější jednodenní trek na Zélandu vede sopeční krajinou, v hloubce vidíte tyrkysová jezírka a v dálce – Mordor. Zde se natáčela cesta do něj ve filmu Pán prstenů. A podobně stojí za návštěvu alespoň z dálky filmová Osamělá hora, Lonely mountain aneb sopka Mount Taranaki. Výstup na ní je dlouhý a náročný, ale pokud se na to necítíte, můžete si zvolit i trek kolem hory.

Podívejte se k některému z majáků, například k majáku Castlepoint, a z města Wellington si vyjeďte na kopec Mt. Victoria.
 
Jižní Alpy Nový Zéland

Jižní ostrov

Jedním z magických míst na Zélandu, které chce mnoho lidí vidět, je fjord Milford Sound. Je součástí národního parku Fiordland, kde se vrcholky tyčí k nebi a vody jsou inkoustově modré. 

Dalším klenotem jižního ostrova je tyrkysové jezero Tekapo s ikonickými výhledy a v noci i jasnou noční oblohou, vhodnou pro pozorování jižních souhvězdí.

Nezapomeňte se podívat k nejvyšší hoře země, Mount Cook (3724 m), resp. kamkoliv do pohoří Jižní Alpy.

Pokud jste příznivci adrenalinových sportů, nevynechejte městečko Queenstown, které je jejich neoficiálním hlavním městem, protože zde byl původně vynalezen bungee-jumping!
 
fjord Milford Sound

Prozkoumat můžete i vinařský region Marlborough a pobřežní oblast Punakaiki se skalními útvary „Pankcake rocks“.
Co na závěr? Opět pobřeží, a na něm úplně parádní místo s majákem Nugget Point Lighthouse. Nebo snad dáte přednost kolonii tučňáků v Roaring bay?

Praktické informace pro cestovatele po Novém Zélandu

Mezinárodní letiště se nachází ve městě Auckland – je to jediné město, které má více než 1 mil. obyvatel. Nachází se na severním ostrově a let do Sydney z něj trvá 3 hodiny.
Cestovat se dá po Zélandu pohodlně kvalitní sítí autobusů a také vnitrostátními aerolinkami. Autem se jezdí vlevo a pomalu – maximální povolená rychlost je 100 km/h. 
 
Passage Bay Nový Zéland

Pro své cesty se vybavte oblečením do každého počasí a pro svou bezpečnost si dávejte pozor i v moři – může být nebezpečné a nevyzpytatelné, se silnými podmořskými proudy.

Místní lidi na túry do hor nechodí nalehko – nosí s sebou první pomoc, rezervní jídlo, věci proti podchlazení a podobně. Normální situace se zde často mění v nenormální, myslete na to při svých cestách i vy.

Nezapomeňte na důležité telefonní číslo místní záchranné služby: 111. A taky si dobře vyberte cestovní pojištění. Nejvíce se při delší cestě vyplatí to celoroční.

 
Nový Zéland mapa

Aktuální situace na Novém Zélandu

Nejen s opatřeními proti epidemii covid-19 je třeba v roce 2022 počítat.

„V neděli 16. 1. zasáhly Nový Zéland následky výbuchu podmořské sopky Hunga Tonga, vzdálené od hlavního města Wellington zhruba 65 kilometrů. Výbuch způsobil ničivou vlnu tsunami a zvedl do vzduchu 5 km široký oblak popela.“

Nový Zéland se nachází v seizmicky velmi aktivní oblasti a každoročně je tu zaznamenáno 10.000 až 15.000 otřesů. Průměrně 100 až 150 z nich je natolik silných, že jsou citelné i pro obyvatele. Informace o doporučovaném chování před, během i po zemětřesení a ostatních doprovodných přírodních úkazech (povodně, sopky, tsunami apod.) lze nalézt např. na stránkách novozélandské výzkumné agentury GNS.

Místní média mají velmi kvalitní zpravodajství, takže pokud by se vyskytl nějaký větší přírodní úkaz, dostanete dobré informace z médií a samozřejmě i doporučení místních úřadů.     

Nový Zéland je ke dnešnímu dnu označen v souvislosti s covidem jako zelená destinace.

Vstup do země však k aktuálnímu datu není možný pro turisty, otevření hranic se plánuje na konec února 2022. Nejnovější informace naleznete na webu MZČR a v Govt.nz.

Ve snaze zbavit se nemoci Covid-19 musí na Novém Zélandu všichni, kteří do země vstupují, absolvovat 14denní karanténu (self-quarantine nebo zpoplatněnou karanténu ve vládních zařízeních). Zároveň je každý povinen absolvovat testování na Covid-19 a to 0./1. den po příjezdu a následně 3. a 12. den po příjezdu. I po otevření hranic tedy lze předpokládat přísná opatření a nutnost vakcinace.

Víza pro vstup do země nejsou pro turistické cesty do 90 dnů vyžadovány, je třeba pouze zařídit elektronickou registraci NZeTA.

 

Až se budete chystat na cesty, dobře si vyberte cestovní pojištění. Čím dále jste od domova, tím víc potřebujete kvalitní asistenční služby.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: czechtheworld.com, novyzelandinfo.cz, visitkiwi.cz, idnes.cz, cestujlevne.com