Fascinující pohled na padající živel aneb největší a nejkrásnější vodopády v Evropě
Vodopády odnepaměti lidi fascinují. Ve spoustě kultur jsou dodnes uctívány a jejich energie nemůže nechat nikoho chladným.
V Evropě sice nemáme téměř kilometr vysoký vodopád Tugela, ani Iguazú, Niagarské nebo Viktoriiny vodopády, i tak ale můžete na starém kontinentu podniknout výlet k takovým masám padající vody, že na něj do konce života nezapomenete.
Takový vodopád, to je skutečně unikátní věc. Nejen, že se na něj krásně kouká. Vždyť k různým vodopádům po celém světě denně míří zástupy turistů, kteří se dobrovolně nechají promáčet, jen aby si tu nádheru prohlédli. Fantasticky zní už i to, jak takový vodopád vzniká. Řeka si totiž často musí razit cestu napříč dvěma různě odolnými horninami. Je-li v horní části toku ta odolnější a v dolní naopak méně odolná, za tisíce a tisíce let tu měkčí řeka doslova odnese. Na jejich rozhraní přitom vznikne schod, přes který se voda valí dolů. Fascinující, že?
A to ještě nebyla řeč o tom, jak úchvatně mohou vodopády vypadat na fotografiích. Vyrazte k nim brzy ráno nebo pozdě večer, kdy slunce šetří paprsky, a nezapomeňte na stativ. Pohrejte si s nastavením foťáku, navolte si dlouhý čas závěrky, klidně několik sekund, a nechte světlo čarovat. Budete překvapeni, co na fotce uvidíte. A za takovou parádní fotkou nemusíte cestovat ani mimo Českou republiku nebo mimo Evropu.
Nejvyšší vodopády Evropy
Víte, jak se jmenují ty vůbec největší vodopády v Evropě? Vinnufallet nebo Vinnufossen je evropskou perlou, kterou najdete v Norsku. S výškou 860 metrů jej překoná jen pět vyšších na celém světě. V Evropě žádný. Řeka Vinnu na západě této skandinávské země překonává vysoký a příkrý skalnatý sráz, po kterém se spouští jako pramen bílých vlasů ve třech stupních. Ten nejvyšší má přes 400 metrů.
Neutíkejme ale daleko na sever a zůstaňme ve střední Evropě. Správně tušíte, že na vodopády bohaté jsou především Alpy. Největší vodopády v Rakousku se nazývají Krimmelské a najdete je v národním parku Vysoké Taury na říčce Krimmel Ache. Podél vodopádů vede známá turistická trasa a o jejich popularitě svědčí i to, že vstup je sem zpoplatněný. Tato vyhlídková trasa je více než sto let stará, ale to vlastně není nic proti původní stezce. Kolem těchto vodopádů totiž vedla středověká obchodní cesta do Itálie. Krimmelské vodopády se tak do místní kultury zapsaly skutečně hluboko.
V touze spatřit ty nejmohutnější vodopády v Evropě byste neměli zapomenout ani na Francii, resp. na francouzskou část Pyrenejí. Právě tady totiž divočí slavné Gavarnie Falls. Až 200 krychlových metrů vody tu každou vteřinou padá z výšky 422 metrů do zeleného údolí pod skalnatým štítem. Tento vodopád má navíc nezastupitelnou roli i ve zdejší přírodě. Místní ekosystémy by bez něj vypadaly úplně jinak.
Nejkrásnější vodopády Evropy
My lidé samozřejmě máme tendence vše měřit a vodopády nejsou výjimkou. Když v sobě ale probudíte romantika, zjistíte, že vás asi více než ten nejvyšší bude zajímat nejkrásnější vodopád v Evropě. Který to je? Na to si budete muset přijít sami. Několik tipů ale pro vás máme.
Za prvním z nich se budete muset vydat až na daleký Island. Jmenuje se Seljalandsfoss a najdete jej na jihu ostrova. Unikátní je zejména možností vstoupit za proud vody a užít si nádherného výhledu na barevnou planinu zpoza vodopádu.
Kdo má však raději teplo, ten může vyrazit do Chorvatska k světoznámým Plitvickým jezerům. V jejich okolí můžete obdivovat komplex 92 vodopádů, a to v národním parku, který je zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO.
A co takhle největší vodní masy padající přes okraj skalní římsy? V tomto směru největší vodopád ve Švýcarsku i v celé Evropě najdete na Rýnu, konkrétně mezi obcemi Neuhausen am Rheinfall a Laufen-Uhwiesen, nedaleko města Schaffhausen v severní části Švýcarska. Neohromí výškou, ale duněním vody, která padá z výšky 23 metrů.
Pokud jste si zatím nevybrali vodopád, který by vás oslovil, nezoufejte. Evropa je doslova plná krásných scenérií s hřmící padající vodou, které ale v turistických průvodcích skoro nenajdete, a tak sem ani neproudí davy lidí. Mezi takové patří například nádherný, ale méně navštěvovaný Wildensteiner Wasserfall v Korutanech nebo norský skvost Mardalsfossen ukrytý hluboko v horách a dostupný pouze během letních měsíců. Pokud vám učarovalo období romantismu a Karla Hynka Máchy, nesmíte na svých výletech po Evropě vynechat ani rakouský Gollinger Wasserfall. Reálný najdete několik desítek kilometrů jižně od Salcburku, zvěčněný pak na spoustě maleb právě z doby romantismu.
Jak se připravit na cesty k vodopádům?
Ať už se vydáte ke kterémukoliv vodopádu, připravte se na to, že nepůjde o tradiční výlet. Pokud si budete výhled na padající vodu užívat opravdu zblízka, vrátíte se úplně promočení. Pláštěnka s sebou se určitě hodí, ale ve vodní tříšti vás nezachrání. Vezměte si proto zejména lehkou obuv s nesmekavou podrážkou, která rychle zase oschne. Zbytek oblečení volte podle aktuálního počasí a náhradní mějte dokonale utěsněné v několika vrstvách igelitu v batohu.
I proto je nejvhodnější dobou pro návštěvu vodopádů léto. V zimě a na podzim si totiž od vodopádu můžete kromě zážitku odnést také pořádné nachlazení. Na druhou stranu je pravda, že fotka zamrzajících vodních mas má také něco do sebe. Když navíc využijete dobrého světla v brzkých ranních nebo naopak večerních hodinách, můžete si být jisti fantastickou fotkou.
Vodopády jsou zkrátka úžasné přírodní výtvory, kterých je třeba si vážit. Ty nejkrásnější najdete ve Skandinávii, v Alpách, na Balkáně i v Pyrenejích. Téměř vždy k nim proudí spousty turistů. I proto je třeba chápat, o jak vzácnou součást přírody jde a na takovém výletě se chovat tak, aby se nejen z vodopádů, ale i z krásné přírody kolem nich mohly těšit i naše děti a vnoučata.
Zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Vinnufossen
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Krimmelsk%C3%A9_vodop%C3%A1dy
- https://www.salzburg.info/de/reiseinfos/salzburg-a-z/gollinger-wasserfall_az_1666569
- https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%BDnsk%C3%A9_vodop%C3%A1dy