Praha, 7. 3. 2022 – Ačkoli se zimním sportům věnujeme jen pár měsíců v roce, patří mezi nejrizikovější. Každá třetí škoda z úrazového pojištění vznikne právě při zimních sportech. Těmi vůbec nejnebezpečnějšími jsou lyžování, ze kterého je celá jedna třetina úrazů vážná, a snowboarding, během něhož k vážnému zranění dochází dokonce ve více jak polovině případů. Nejvážnější jsou zranění, která vzniknout nárazem do pevné překážky. Jen v ČR eviduje každoročně Horská služba více než 10 000 zásahů. Velkému množství úrazů se dá předejít dodržováním základních pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Riziko nehod a úrazů je na sjezdovce výrazně vyšší než u většiny ostatních sportů. U mužů je zranění na lyžích či snowboardu druhým nejčastějším hned po fotbale. U žen se jedná o nejrizikovější sporty vůbec. Nutno také podotknout, že oproti míčovým hrám se lyžování a snowboarding provozují jen několik týdnů v roce,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Nejčastější zranění

Při lyžování dochází nejčastěji ke zranění kolene (40 %), která jsou při pádech i samotném sjezdu silně přetěžována. Výjimečné nejsou úrazy v oblasti ramen a horních končetin způsobené zejména pády nebo kolizemi s druhým lyžařem. Hrozí jejich pohmoždění, vykloubení nebo zlomení. Na snowboardu vedou úrazy zápěstí (28 %), kterými se snowboardista snaží zbrzdit pád. Nejvážnější jsou pak úrazy hlavy a páteře způsobené nárazem do pevné překážky, například do stromu či sněžného děla.

Nejčastější zranění na horách
Zdroj: ERV Evropská pojišťovna

Úrazům lze předcházet dodržováním základních pravidel FIS

  • Vjíždění a rozjíždění
  • Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.

  • Volba jízdní stopy
  • Přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.

  • Zastavení
  • Každý se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji. V praxi to znamená, abychom zbytečně „nepřekáželi“ – tedy nezdržovali se na místech, kde nejsme dobře vidět nebo kde při postávání můžeme ztížit průjezd ostatním. „Bohužel právě toto pravidlo lidé porušují nejvíce a ani si neuvědomují, že tím ohrožují mj. sami sebe. Často se pak stává, že lyžař zastaví pod hranou sjezdovky, kde se pro ostatní stane zcela neviditelným a v ten moment vzniká vysoké riziko srážky“ říká Vlastimil Divoký.


Vlastimil Divoký, Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny