Čtvrtina Čechů vyráží do zahraničí častěji než třikrát za rok
Praha, 16. 10. 2024 – Spolu s nárůstem letních škod z cestovního pojištění letos vzrostly i náklady na jejich úhradu. Stejně jako v loňské sezóně, nejvíce škod (cca 38 %) bylo hlášeno v červenci. Nejdražší letní škoda se vyšplhala až na 4,5 mil. Kč. Za zpožděná zavazadla či odlet letos v létě ERV Evropská pojišťovna vyplatila 9 mil. Kč. Pokračuje trend růstu průměrné výše škody i počtu tzv. velkých škod. Zákazníci většiny velkých středních českých CK využívají pojištění od ERV Evropské pojišťovny.
Celkový počet nahlášených škod během letní sezóny (červen–srpen) vzrostl meziročně o 13 %, a to i přesto, že počet pojištěných osob se zvýšil pouze o 2 %. Ve srovnání s předchozí letní sezónou vzrostly také celkové náklady na škody, a to o 19 %. Průměrná výše „letní škody“ dosáhla částky 12 300 Kč, což je o 5 % více než v roce 2023.
Letos pak výrazně pokračoval nárůst tzv. velkých škod, které přesahují 100 tisíc Kč. Jejich počet meziročně vzrostl o 30 %. „V průměru se jedna taková škoda vyšplhala na 341 tisíc Kč. Tento nárůst lze přičíst zejména vysokým nákladům na hospitalizaci, které se téměř automaticky transformují na velké škody nad 100 tisíc Kč, zvláště pokud je součástí případu i repatriace,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.
Trend zvyšujících se nákladů na zdravotní péči nadále pokračuje
Meziročně došlo k nárůstu počtu škod tzv. léčebných výloh o 11 %. Stejně jako v letech 2023, 2022 a 2019 tvořily zhruba tři čtvrtiny všech škod právě léčebné výlohy. „Letos, na rozdíl od loňského roku, kdy největší podíl na vyplacených částkách připadnul na storno (48 %), mají léčebné výlohy největší podíl jak v počtu škod, tak i z hlediska vyplacených peněz (54 %). K tomu se průměrná částka z léčebných výloh zvýšila o 26 % (na 9 200 Kč), což potvrzuje rostoucí náklady spojené s lékařskou péčí,“ říká Vlastimil Divoký.
Jako každoročně se mezi nejčastějšími zdravotními komplikacemi Čechů v zahraničí vyskytly bronchitida, nachlazení, gastroenteritida, záněty uší a spáleniny od sluníčka. Nejvyšší letní škoda je spojena s případem klienta v Indonésii, který trpěl neprůchodností střev a musel podstoupit okamžitý chirurgický zákrok. Celkové náklady na jeho léčbu dosáhly výše 4,5 mil. Kč. Druhým nejdražším případem byl akutní zánět slepého střeva v USA, jehož náklady se vyšplhaly na 2,2 mil. Kč.
Ceny dovolených rostou a s nimi i škody ze storna
Růst škod z pojištění storna se také dále prohlubuje. Průměrná škoda dosáhla zhruba 30 tisíc Kč, což představuje nárůst o 2 % oproti roku 2023 a dokonce o 58 % více ve srovnání s rokem 2019. „Tento trend je způsoben především tím, že se zdražují dovolené, na které Češi jezdí, a tím se zvyšují celkové náklady na pojistné události,“ říká Vlastimil Divoký.
V Bulharsku došlo k výraznému nárůstu počtu vzniklých škod
Nejvíce škod i letos vzniklo v Egyptě, odkud jich klienti nahlásili zhruba 40 % z celkového počtu. S odstupem druhé bylo Turecko s podílem 16 % a třetí Řecko s podílem 15 %. „Zaznamenali jsme také výrazný nárůst počtu hlášených škod vzniklých v Bulharsku, a to meziročně o 23 %,“ říká Vlastimil Divoký.
Škody za zpožděné odlety a zavazadla byly dvakrát vyšší než loni
Mimořádně hodně, dvakrát víc než v roce 2023, bylo letos v létě škod spojených se zpožděním zavazadel a odletů. „Tato situace vznikla v důsledku problémů s odbavováním na pražském letišti na začátku června, které negativně ovlivnily mnoho cestujících. Vzhledem k těmto okolnostem ERV Evropská vyplatila svým klientům zhruba 9 mil. Kč,“ dodává Vlastimil Divoký.
Vlastimil Divoký
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny