Exotické ráje Kostarika a Nikaragua leží ve Střední Americe. Omývá je teplé Karibské moře a ze všech stran je lemují písečné pláže. Díky tropickému pásmu se tu daří kávě, kakaovníkům, kokosům i banánům. Obě země jsou vyhlášené přátelskými místními lidmi a exotickou, takřka nedotčenou přírodou.
 
Kostarika - písečná pláž s palmou, Manzanillo

Kostarika

Hlavní město: San José
Oficiální název: República de Costa Rica, český doslovný překlad „Bohaté pobřeží“
Jazyk: španělština
Kdy jet: leden–duben
Co neminout v hlavním městě: Muzeum předkolumbovského zlata, návštěvu sopky Irazú
Co vás čeká dál: nekonečné písečné pláže lemované kokosovými palmami, nedotčené tropické pralesy, skryté vodopády, horké prameny v džungli, vysoké hory, velká sopečná jezera a činné vulkány

Kostarika je jediným tropickým státem na světě (k roku 2020), který zastavil odlesňování a znovu zalesňuje dříve vykácené oblasti.
Je tu celkem 28 národních parků, které pokrývají více než 12 procent rozlohy. To už je nějaký prostor k objevování!

Pláže na Kostarice

Písečné pláže na Kostarice jsou na pohled nekonečné a lemuje je exotická příroda. Najdete tu bílé pláže, stejně jako ty černé. Z jedné strany je omývá Karibské moře a z druhé Tichý oceán, jemuž země vděčí za členitější pobřeží.

Národní park Manuel Antonio je jedním z tropických rájů, které mají nejen nejkrásnější sněhobílé pláže, ale disponují i vzácným přírodním bohatstvím. K tomu nepatří jen pláže, ale také okolní pralesy s roztodivnou faunou a flórou: najdete tu opice, leguány, vačice, tukany, lenochody a vzácné tropické rostliny.

Národní park Cahuita je oblíbeným plážovým letoviskem. Je vyhlášený největším karibským korálovým útesem.

Všechny ty nádherné pláže na Kostarice se nejspíš nedají spočítat ani na prstech všech tlapek místních lenochodů.
 
Tropická pláž v Kostarice, Manuel Antonio

Pralesy na Kostarice – národní park Monteverde

Pralesy a divoká příroda vás čekají na každém kroku. Jeden z nejvíce zachovalých deštných pralesů na světě je unikátním místem, které musíte navštívit, i kdyby hrom nad Karibikem bil. Pokud budete mít možnost, vyzkoušejte zipline v korunách stromů. Ten místní má 19 platforem.

Pro poklidnější procházku je tu park Monteverde, známý svými dřevěnými lávkami, které tvoří vzdušnou cestičku v horní části pralesa.

Dřevěná lávka v pralese na Kostarice

V této oblasti doporučujeme navštívit i zahradu s tisícovkou druhů orchidejí, motýlí farmu nebo stanici Frog Pond s mnoha druhy endemických a ohrožených žab.
 
Červenooká žabka v pralese, Kostarika
Typická kostarická červenooká žabka, Agalychnis callidryas, sedící na pralesní Antúrii v kostarickém pralese.

Vulkány Arenal, Poás, Irazú

Arenal je aktivní vulkán u stejnojmenného jezera o výšce 1 670 m. Poslední významnější erupce proběhla 23. srpna 2000. S přilehlým národním parkem je to skvělé místo pro turistiku.

Jezero Laguna del Arenal, z něhož sopka jakoby vyrůstala, je ideálním místem pro rybolov a vodní sporty. Jde o největší kostarické jezero.

Vulkán Arenal, Kostarika

Poás je další z významných a navštěvovaných vulkánů. Do jeho 1.5 km širokého kráteru se lze vyvézt i autem. Uvnitř je jezírko tyrkysové barvy, ze kterého stoupají sirné výpary. Vulkán je aktivní, takže se stává, že je park uzavřen kvůli riziku zvýšené produkce těchto plynů.

Místní sopečná krajina je typická dýmajícími otvory v zemi. Charakteristické jsou pro ni také rostliny a kapradiny, které jsou vůči takovému podnebí odolné – a to v tzv. trpasličím horském mlžném lese.

Irazú je sopka u hlavního města San José, ze které budete mít skvělý výhled na Karibské moře i Tichý oceán. Je vysoká 3 432 m a na dně 300 metrů hlubokého kráteru se blyští tyrkysové jezírko. Na vrchol vede sjízdná cesta. 
 
Horké prameny v džungli, Arenal, Kostarika
V okolí sopky Arenalu se nachází množství teplých pramenů, které jsou častým cílem turistů.

Nikaragua

Hlavní město: Managua
Jazyk: španělština

Jedna z nejchudších zemí Střední Ameriky oplývá exotickými přírodními krásami podobně jako sousední Kostarika. Čekají vás tu pralesy, množství sopek a písečné pláže. Jsou tu milí lidé, města s typickou španělskou koloniální architekturou a někde možná zaslechnete i pověst o indiánské princezně, která nápadně připomíná příběh z pohádky o Pocahontas.

Sladkovodní jezero, které bývalo mořem

Velké, nyní sladkovodní jezero Nikaragua, nebo indiánsky Lago Cocibolca, Sladké moře, bylo v dávných dobách spojené s oceánem. Když pak tektonické procesy začaly tvořit nové pohoří, jezero se od oceánu oddělilo. Proto v něm dnes žijí žraloci, kteří si zvykli na nové sladkovodní podmínky.

Na jezeře je asi 400 ostrovů. Nejzajímavější z nich, ostrov Ometepe, má dokonce vulkány dva.
Jsou jimi Concepción, který je neznámějším nikaragujským vulkánem, a menší Maderas.
 
Vulkán Concepcion, Nikaragua

Jezírko Ojo de Agua

Vyrazte z písčité pláže jezera Nikaragua a odvezte se trajektem na výpravu k průzračnému jezírku „Oko vody“, Ojo de Agua. Nad hlavou vám tam poletují papoušci a při koupání vidíte několik metrů hluboko. 
 
Nikaragua, Ojo de Agua

León Viejo – zříceniny španělského města Starý León

Ruiny jednoho z nejstarších evropských osídlení na americkém kontinentu na břehu jezera Xolotlán jsou pozůstatky koloniálního města, jež tu založili Španělé v roce 1524. Významné město bylo zničeno erupcí sopky Momotombo v roce 1610, ale posléze bylo znovu vybudováno. Pozůstatky starého centra se dnes nacházejí nedaleko města Puerto Momotombo na západním břehu jezera Managua.

Nedaleké město „nový“ León zase nabízí autentický zážitek z nikaragujského života. Katedrála na náměstí je největší ve Střední Americe a její známá bílá střecha je lákadlem prohlídky města z výšky. 
 
León, Katedrála

Las Penitas je jednou z mnoha písečných pláží na blízkém pobřeží, kde se najde dostatek plážových barů s místním ovocem a dalšími dobrotami.

S cestovním pojištěním dostanete nejlepšího lékaře v okolí

Nahlédněte do vnitra vulkánu

Masaya je aktivní sopka, uvnitř které můžete spatřit přelévající se magma. Vyvézt nahoru se musíte autem, pobyt u kráteru je omezen na 15 minut. Můžete si zvolit i noční návštěvu tohoto přírodního úkazu. Nejlepším startovacím bodem je město Granada.

Telica je další sopka, které můžete odvážně nahlédnout až do kouřícího chřtánu. Nejsou tu žádná omezení, takže smíte dojít, kam až vás nohy zavedou. Možná i v této sopce spatříte za oblaky výparů horkou lávu.

Laguna de Apoyo je dalším kráterem sopky, pro změnu ovšem zaplaveným průzračnou vodou. Co takto dopřát si výlet tentokrát méně pekelný?
 
Corn Island, Nikaragua

Tropické ostrůvky

Kreolská angličtina místních obyvatel vám bude znít v uších v plážovém ráji laguny Pearl Lagune. Bez elektřiny i bez signálu tu můžete strávit pár dnů v samotném lůně Karibiku. Můžete si najmout místního průvodce a nechat se ubytovat, či strávit čas na některém z neobydlených písečných ostrůvků jen s několika palmami uprostřed, zvaných Pearl Cays. Zajet si můžete i na obydlené ostrovy Corn Islands.

Ať už budete lézt po sopkách, zkoumat pralesy nebo si užívat na písečné pláži, naše kvalitní cestovní pojištění vás bude chránit během celé dovolené.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:vypravy-s-cestovateli.cz, latinska-amerika.cz, mundo.cz, cs.wikipedia.org/wiki/Nikaragua, cs.wikipedia.org/wiki/Kostarikanovinky.czcestujlevne.com