Autor Tým ERV

1dreamstime_s_111315489-min

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín.
 
Slovinsko cesta ve tvaru srdce

Mnohé odrůdy zde rostou původně, u těch ostatních si vychutnáte jejich unikátní charakter podpořený přímořským teplem a občasnými poryvy studeného větru Bora (slovinsky Burja). Ten čas od času zafouká z alpské pevniny směrem k moři, a pomáhá tak vinicím zesílit a stát se odolnými.

Připravte se na slovinské vinobraní se skvělými víny, užijte si tu výlety, cyklistiku i lezení v krasových kopcích. A navštivte malá vinařství v rámci slovinské mapy „vinných úponků“, kterou vám ochotně dají v každém turistickém centru. Pokroucené „úponky“ vás zavedou za třemi vinařskými regiony, s jejichž charakterem se nejlépe seznámíte ve skleničce plné parádního místního vína.
 
Slovinská vesnice Šmartno

Nejhornatější region - Brda

Krásný pohled na kopečky s vesnicemi a kostelíky, kam jen dohlédnete, taková je Goriška Brda, nazývaná i slovinským Toskánskem. V tomto kraji se koncentrují hlavně mladí vinaři, kteří nejen navazují na tradice, ale rádi zkoušejí i nové neotřelé postupy. Proto zde najdete nejvíce naturálních a biodynamických vinařů, vína z amfor kvevri nebo oranžová vína s prodlouženou macerací.

Vyzkoušejte zde víno prastaré odrůdy Rebula, v jehož buketu lze ucítit zralé fíky, jablka i hrušky. V květnu je mu zde dokonce věnován festival – Slavnosti Rebuly a olivového oleje.

K brdským zajímavostem patří středověká vesnička Šmartno, renesanční hrad Dobrovo s výstavou umění nebo vyhlídka z vrchu Korada. Kousek odsud, u hranic s Itálií ve městě Nova Gorica se nachází nejdelší (220 metrů) kamenný viadukt na světě – bílý most Solkan. Zastavte se u něj na dolním toku ikonické řeky Soči a pozorujte, jak se nad ní vznáší ve výšce 36 metrů.  
 
Slovinsko Vipava, Vipavská dolina

Nejzelenější region - Vipava

Z už tak zeleného Slovinska si můžete přivézt ještě více zelených fotek, pokud navštívíte nejznámější vinařskou oblast Vipava. 300 slunečných dní v roce slibuje neustálou pohodu, a tak kromě ochutnávání nejlepších vín můžete jezdit na kole nebo lézt po skalách.

Vipava je kouzelné údolí se stejnojmennou říčkou. Navštivte 7 jejích pramenů a vychutnejte si magickou atmosféru. A samozřejmě tradiční Vipavské vinobraní – v roce 2021 se slavnosti konají od 9. do 12. září, ale vinnou degustaci si lze domluvit, kdykoliv přijedete. Vinařů je totiž ve Vipavě kolem stovky.

Ochutnejte Zelen – výraznější bílé víno původní odrůdy, která se vyskytuje pouze ve Vipavské dolině. Zkuste také Pinelu, výrazné bílé víno silné chuti, které je nejlepší párovat s jídlem. Nenechte si ujít ani Malvazii, Vlašský Ryzlink a šumivá vína.
 
Slovinsko, vesnice Skočjan, Kras

Nejskalnatější region - Kras

Přímořské krasové podloží Krasu (Karst) je domovem hlavně červeného vína a jeho speciálních odrůd, které dobře prosperují na železitých půdách. Kras je nejmenší vinařský region. Velmi suchý, bičovaný větrem Bora, s relativně chudou půdou a chladnější zimou dává vzniknout vínům se speciálním charakterem. Díky železité půdě „terra rosa“ mají plnost, ovocnost a vysokou extraktivnost.

Typicky tu najdete místní Refošk, po zrání v sudech dostává jméno Teran či Teranton. Skvělý je i Merlot, Cabernet Sauvignon a další odrůdy.
Kromě ochutnávání vína navštivte určitě jeskyně Škocjan, protože jsou jedním z největších krasových systémů v celé Evropě. Výlety vás možná zavedou i na festival Prosciutta a Teranu.

Tip na závěr. Známá cesta ve tvaru srdce z úvodní fotky se nachází u hranic s Rakouskem, v úrodném Štajersku. Kdyby vám Vipava přišla vzdálená, zaskočte si alespoň tam.

 

Na cesty vyrazte s kvalitním cestovním pojištěním, abyste si mohli užívat vinařský festival a různé další aktivity bez starostí.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:ochutnejteslovinsko.cz, dovolenkarka.cz