Jak se slaví svátek tří králů v zahraničí?
Tři mudrce putující z orientu s dary za čerstvě narozeným Ježíškem určitě představovat nemusíme. Jak se ale slaví tento svátek v různých zemích světa? O tom bude dnešní článek.
Tři králové se oslavují po celém světě. V některých kulturách v tento den končí vánoční výzdoba, v jiných zůstává až do 2. února. V zemích historicky utvářených západním křesťanstvím (římský katolicismus, protestantismus) zvyky často zahrnují rozdávání darů, „královské koláče“ a slavnosti blízké Vánocům. Pojďme se podívat na jednotlivé tradice blíže.
Španělsko
El Día de Reyes se slaví ve Španělsku a v některých latinskoamerických zemích. Před spaním v předvečer 6. ledna si děti vyleští boty a nechají je připravené na dárky od králů. Druhý den ráno se jim pod botami objeví dárky nebo uhlí, pokud během roku zlobily. Obvykle to ale bývá hrst černých bonbónů z tvrdého cukru zvaná Carbón Dulce (sladké uhlí).
Většina měst ve Španělsku pořádá barevné průvody představující příchod králů do města, aby je děti mohly vidět na velbloudech nebo kočárech. Nejstarší z těchto přehlídek se koná v Alcoi v provincii Alicante, kde se pořádá každoročně od roku od roku 1885. Sladké víno, ovoce a mléko se dávají králům a jejich velbloudům.
Ve Španělsku dostávaly děti obvykle dárky v tento den spíše než na Vánoce, tato tradice se v poslední době změnila a děti nyní dostávají dárky v oba dny. Ve španělsky mluvících zemích se peče pečivo a dorty Roscón, Tortell de Reis nebo Rosca de Reyes.
Anglie
V Anglii je noc před svátkem Tří králů známá jako Večer tříkrálový (z 5. na 6. ledna) a hojně se slavila vystoupeními herců a hodováním. V minulosti byl tento svátek spojený s vtipy a chytáky podobně jako aprílové žerty. Dodnes se v tomto období hraje Shakespearova hra Večer tříkrálový, která se poprvé hrála v roce 1602.
Tradiční jídla pro tento svátek jsou bohatý ovocný koláč zvaný Twelfth Cake nebo džemový koláč Epiphany tart se šesticípou betlémskou hvězdou. Do dortu se v Anglii zapékaly různé předměty a podle toho, co v dortu dotyčný našel, byl například král, blázen nebo darebák. Na Tři krále se jedlo vše pikantní nebo kořeněné, co připomínalo nebo obsahovalo orientální koření.
Německy mluvící země
6. ledna je státní svátek v Rakousku, ve třech spolkových zemích Německa, ve třech kantonech ve Švýcarsku a také v částech Graubündenu.
V německy mluvících zemích cestují od dveří ke dveřím skupiny mladých lidí zvané Sternsinger (hvězdní zpěváci). Jsou oblečení jako bibličtí mudrci a jeden z nich nese hvězdu. Ta je většinou z malovaného dřeva a je připevněná k rukojeti koštěte. Zpívají tradiční i novější písně. Zpěváci žádají o dary jako dobroty z domovů, které navštěvují, nebo o dobré skutky jako úsilí o ukončení hladu v Africe a podobně. Mladí lidé poté požehnají domu označením křídy rokem nad dveřmi. V římskokatolických komunitách to může být i dnes vážná duchovní událost s přítomným knězem.
V Německu se jí tříkrálový dort s pomerančem a kořením. Ve Švýcarsku se pečou citronové dorty ve tvaru královské koruny. Kdo najde ve svém kousku malý předmět nebo celou mandli, bude na jeden den králem nebo královnou.
Francouzsky mluvící evropské země
Ve Francii lidé pečou jeden ze dvou druhů královských koláčů. V severní Francii a Belgii se dort nazývá galette des Rois a je to kulatý, plochý a zlatý dort plněný mandlovým krémem, ovocem nebo čokoládou. Na jihu, v Provence a na jihozápadě, se jí dort ve tvaru koruny nebo brioška naplněná ovocem zvaná gâteau des Rois. Ve francouzské části Švýcarska se pečou oba druhy těchto dortů.
Obě zmíněné sladkosti obsahují kouzlo, obvykle porcelánové nebo plastové figurky, nazývané fève. Osoba, která dostane kousek dortu s překvapením, se stává „králem“ nebo „královnou“ a nosí papírovou korunku.
Libanon
Zjevení Páně, které se slaví 6. ledna, je svátkem římské církve, která připomíná návštěvu mudrců. V maronitské církvi však v souladu se starodávnou tradicí představuje veřejné oznámení o Ježíšově poslání, když byl v Jordánu pokřtěn Janem Křtitelem. Libanonští křesťané se také v tento den modlí za své zemřelé.
Svátek se oslavuje návštěvou kostela, nejčastěji na půlnoční mši. Důvodem, proč je o půlnoci, je to, že Kristus přijde, aby požehnal domům. Libanonští křesťané, kteří se shromáždili na mši, si toho dne navzájem přejí slovy: „El Deyim Deyim“ (arabsky: دايم دايم), což se překládá jako "Věčný je věčný". Také zadělávají těsto vyrobené pouze z vody a mouky, které díky požehnání vykyne bez droždí.
Indie
V některých částech jižní Indie se tento svátek slaví jako Tříkrálový festival. Tento den znamená konec adventního a vánočního období a lidé doma sundavají výzdobu a betlémy.
Oslavy poblíž města Goan Panjim zahrnují průvod, ve kterém jsou chlapci seřazení jako mudrci a jdou k františkánské kapli Tří králů poblíž města. Další populární průvody se konají v Chandoru. Tam tři mladí chlapci v královských hábitech a korunách sestupují z nedalekého kopce Panny Marie Milosrdné na koních k hlavnímu kostelu, kde se koná tříhodinová slavnostní mše. Trasu před nimi zdobí fáborky, palmové listy a balónky. Nejmenší děti lemují cestu a křičí pozdravy.
Králové jsou tradičně vybíráni po jednom ze tří vesniček Kott, Cavorim a Gurdolim, jejichž obyvatelé pomohli postavit kostel Chandor v roce 1645. Vystupovat v průvodu jako král je považováno za velkou čest a požehnání pro rodinu, i když je účast drahá (koně, kostýmy, pohoštění pro účastníky,...). V Jižní Goa jsou v průvodu také tři chlapci jako králové a jde také o velkou čest. Od roku 1946 je slavnost otevřená všem kastám.
Pokud se v budoucnu vydáte na oslavy svátku Tří králů do zahraničí, přibalte si do průvodu také kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje: en.wikipedia.org, thelocal.es