gastro-cestovani-01

Léto a dovolené už jsou v plném proudu. V prvním díle jsme doporučili, co ochutnat v Chorvatsku, Řecku a Itálii. Dnes se podíváme do dalších oblíbených destinací, které jsou na speciality výjimečně bohaté… Francie a Španělsko!

Mlsná francouzská kuchyně

Je jednou z mála zemí na světě, kde uslyšíte lidi povídat si při obědě o tom, co budou jíst k večeři. Jídlo je ve francouzské kultuře všudypřítomné. Pokud máte ve Francii přátele nebo známé, tak už víte, že po krátkém pozdravu a pusách na tvář často následuje dotaz, jestli jste jedli. Péči o váš žaludek, který znáte od českých babiček, má totiž ve Francii snad každý člověk v jakémkoli věku. Pokud jste tedy nejedli, co si dát? Francouzská kuchyně se výrazně liší region od regionu.

Nejdůležitějším jídlem dne je večeře. Ta se skládá ze tří chodů - z předkrmu nebo úvodního chodu (hors d'œuvre/entrée), hlavního jídla (plat principal) a dezertu (zákusek, sýr, jogurt nebo ovoce).

K jídlům se podávají čerstvé bagety, víno a voda. V horkých letních dnech oceníte širokou nabídku salátů. Pokud vyrážíte do Francie za mořem, tak myslete na to, že v jižní Francii se polévky podávají mnohem méně než v našich chladnějších zeměpisných šířkách. Místo polévek se začíná salátem. Těch najdete na jídelních lístcích spoustu.

Kdybyste ale jeli přes Marseille nebo Toulon, tak si určitě objednejte slavnou „bujabézu“ (bouillabaisse). Tento silný rybí vývar se jí jako polévka i hlavní jídlo. Najdete v něm několik druhů ryb a spoustu zeleniny, bylinek a koření. Šafrán dává tomuto slavnému pokrmu výjimečnou žlutooranžovou barvu.

Gastro cestování 02

Pro oblast Provence je typický salade Niçoise. Ten pochází z Nice a rozšířil se do Evropy a severní Afriky. Díky vařeným vajíčkům, olivám, rajčatům, zeleným fazolkám a ančovičkám vás pořádně zasytí. Některé varianty se připravují s tuňákem.

Z hlavních jídel můžete ochutnat kohouta na víně (coq au vin). Kohoutí nebo kuřecí maso se nejprve marinuje ve víně, a pak se dusí se slaninou, houbami a česnekem.

Další oblíbenou pochoutkou je dušené hovězí s mrkví, pórkem, celerem a cibulí (pot-au-feu). Podává se s hrubou solí a dijonskou hořčicí.

A co by to bylo za seznam francouzských jídel, kdybychom nezmínili foie gras, delikatesu z kachních a husích jater? Francouzi ji oslavují jako národní a gastronomické bohatství. Ochránci zvířat ale nemají na násilné krmení ptáků stejně pozitivní názor. Některé země tuto metodu krmení zakazují, a proto z Francie pochází 80% světové produkce.

Jestli vám po těchto jídlech zbyde trochu místa, tak si objednejte lehkou čokoládovou pěnu (mousse au chocolat). Připravuje se z vaječných bílků nebo šlehačky a může být nadýchaná nebo krémová.

Dalším trumfem francouzských dezertů je známý pudinkový dezert crème brûlée s karamelovou krustou. Tradiční příchuť je vanilková, ale dnes už najdete i řadu jiných.

A ještě zmíníme jeden zákusek. Po předkrmu a hlavním chodu na něj asi místo nezbyde, ale k ranní nebo odpolední kávě vás jistě potěší – tarte Tatin. Jablečný koláč s karamelizovaným ovocem, máslem a cukrem se peče těstem nahoru. Asi proto, abyste se po něm cítili jako v nebi. Dobrou chuť – bon appétit!

Gastro cestování 03

Voňavá kuchyně Španělska

Španělská gastronomie má s francouzskou mnoho společného. Španělé si také umí užívat jídlo, milují saláty, kávu a setkávání u stolu. Tempo je pomalejší, odpoledne si dopřávají siestu. Oproti Francouzům obědvají později, mezi 13. a 16. hodinou. Záleží na regionu a teplotách, které tam jsou. Oběd je na rozdíl od Francie hlavní jídlo dne. Večeře bývá lehčí a podává se mezi 21. hodinou a půlnocí.

Nejblíže má španělská kuchyně k jihofrancouzské, protože česnek, cibuli, rajčata a papriky najdete ve většině jídel. Stejně jako po celém Středomoří i tam platí, že olivový olej je základní ingredience. Španělsko je největším producentem i konzumentem tohoto oleje na světě. Díky několik set let trvajícímu vlivu arabské kultury pronikli do španělské kuchyně šafrán, římský kmín, med a mandle.
Španělé vymysleli chytrý způsob, jak si pochutnávat na polévkách i během horkých dní – podávat je studené! Během dovolené vás tedy osvěží gazpacho, studená polévka z rajčat, papriky, česneku, cibule, citrónu a olivového oleje.

Jako hlavní jídlo si dejte ryby (pescados) nebo mořské plody (mariscos). Najdete je v restauracích po celém Španělsku, jsou čerstvé a lehké.

Gastro cestování 04

Nejslavnější španělské jídlo je paella. Tento tradiční pokrm se připravuje z rýže, kuřecího masa nebo mořských plodů, zeleniny a koření. Takové voňavé španělské „rizoto“. Díky dlouhému vaření na mírném ohni maso, cibule, česnek, rajčata, papriky a šafrán pustí lahodnou „šťávu“.

Další národní specialitou je tortilla española, omeleta ze syrových brambor, vajec a cibule. Vzhledem k teplému podnebí se nejčastěji servíruje studená. Je chutná a dodá vám energii na výlety i na pláž.

Pokud byste měli jen malý hlad, dejte si tapas. Jsou to malé jednohubky, které se konzumují s vínem, sherry nebo jiným nápojem. Jí se před hlavním jídlem nebo samostatně. Španělé rádi vyráží do několika barů za sebou (ir de tapas). V každém z nich si dají drink a tapas a pokračují dál. Nejčastěji se během nich podává sušené maso, cizrna a špenát, mořské plody, ančovičky, sýry nebo olivy. Budete si je brát rovnou z táců bez příborů a talířů. Některé bary nabízí tapas v ceně nápojů.

Co si dát ve Španělsku jako sladkou tečku? Nabídka je tu stejně široká jako ve Francii. Můžete si dát churros con chocolate, dlouhý dezert z koblihového těsta, který se namáčí v čokoládě. Nebo karamelový koláč flan z křehkého těsta a pudinku. Pokud máte rádi hodně sladké, tak vám bude chutnat turron, mandlová pasta s medem, skořicí a piniovými oříšky. Dobrou chuť – ¡Buen provecho!

Gastro cestování 05

Francouzské i španělské recepty jsou ideální společníci ve dnech volna. V roce 2010 organizace UNESCO označila francouzskou kuchyni za „nedotknutelné kulturní dědictví“. Poznávat kulturní dědictví vidličkou a nožem je docela příjemný způsob, že? Abyste na dovolené mohli myslet jen na příjemné věci, přidejte k průvodcům a mapám také kvalitní cestovní pojištění.

Zdroje: cesty po Španělsku a Francii, wikipedia.org