happy-female-climber-helmet-683

Výhled na vrcholky hor a skvělý pocit, že jste to zvládli. To vám můžou přinést ferraty, zajištěné cesty po skalách. Jak se na ně připravit?

Dnes může kolmou alpskou stěnu zdolat skoro každý. Nejčastěji lidé jezdí za železnými cestami do italských Dolomit a do rakouských, švýcarských, slovinských nebo italských Alp. Najdete je ale i v dalších evropských zemích a dokonce i v České republice. Od 90. let 20. století má tento druh turistiky spoustu fanoušků, kteří se starají o stávající trasy a vytvářejí nové. Fridrich Simony, který nechal v roce 1843 částečně zajistit výstupovou cestu na vrchol Hoher Dachstein, by měl velkou radost. První světová válka znamenala útlum turistiky, ale pro ferraty v italských Dolomitech to bylo přelomové období. Vojáci stavěli zajištěné cesty, aby si usnadnili přístup na pozice vysoko v horách. Vznikly tak jedny z nejvyhlášenějších ferrat na světě, kde ještě dnes můžete najít stopy první světové války.

Zjistěte si detaily trasy

Vybírejte trasu podle obtížnosti a vašich zkušeností a fyzické zdatnosti. V Rakousku jsou trasy značené písmeny od A do E, A je nejlehčí, E je nejobtížnější. V Itálii se trasy označují také písmeny, ale odlišně. F znamená snadná trasa, MD středně obtížná, D obtížná, MOD velmi obtížná a ED extrémně obtížná. Pozornost věnujte třem důležitým informacím v popisu tras – času ferraty, délce přístupu a délce sestupu. Může se stát, že přístup k trase a sestup z ní může trvat stejně dlouho nebo i déle než trasa samotná. Také si najděte všechny únikové cesty z ferraty. Ty potřebujete znát, kdyby někomu ze skupinky chyběly síly, nebo se náhle změnilo počasí.

Sledujte počasí

Ještě před cestou se z pohodlí domova podívejte na předpovědi počasí z několika zdrojů. Zjistěte si také, jaké počasí bylo v době vašeho plánovaného pobytu v uplynulých letech. Právě proto potřebujete znát všechny detaily o trase. Proč? Kdyby se blížila bouřka, musíte trasu okamžitě opustit. Železná lana na skále se totiž během bouřky mohou proměnit v hromosvody a u toho určitě nechcete být. Ale díky předchozí radě budete znát sestupové trasy, takže ferratu určitě zvládnete opustit dřív, než se bouřka přiblíží.

Zkontrolujte vybavení

Největším nebezpečím jsou volné a padající kameny. Pokud uvolníte kámen, varujte lezce pod sebou. Pokud by padaly kameny na vás, obraťte hlavu dolů a přitiskněte se na skálu. Nikdy si nezakrývejte hlavu rukama, kameny by je mohly poranit. Hlavu vám ochrání horolezecká helma. Na kamenité cesty budete potřebovat turistické boty a na železná lana rukavice. Někdo je spokojený s cyklistickými rukavicemi, někdo s horolezeckými a někdo má nejraději kožené pracovní. Dále potřebujete jištění pro ferraty (dva popruhy s dvěma karabinami) a hrudní a bederní úvazek. To je povinná výbava pro vaši bezpečnost. Co si vezmete navíc, je na vás. Ve vysokých horách určitě užijete opalovací krém. Na záda si dejte úzký batoh, aby vám nepřekážel při výstupu, do něj připravte něco na zub, k pití (alespoň jeden litr) a příruční lékárničku pro všechny případy. A můžete vyrazit.

Ověřujte fakta

Až přijedete na ferratu, tak si ověřte, že informace z internetu nebo průvodců stále platí.

Je trasa schůdná? Není poškozená? Zeptejte se na její stav místních. Až na ni vyrazíte, nedržte se vašich plánů za každou cenu. Zhoršilo se počasí? Je pro někoho ve skupině trasa příliš náročná? V takových případech zvažte zkrácení trasy. Díky první radě znáte všechny únikové cesty z ferraty, takže ji můžete opustit dříve, než jste chtěli. Trasu zkraťte i tehdy, pokud váš původní časový plán nevychází. Možná váš postup potrvá déle, než jste si mysleli. To se stává. Nechte si ale dost času i na sestup z ferraty. Vzpomeňte si na to, že i cesta je cíl. A setmění na ferratě zažít nejspíš nechcete.

Připravte si fyzičku

K výstupu vám budou pomáhat železná lana, žebříky, lávky, tunely a zábradlí, ale záleží samozřejmě na tom, kolik sil máte. Pokud sportujete méně, tak můžete na ferraty trénovat během a túrami s batohem. V horách se totiž potřebujete spolehnout nejen na silné nohy a paže, ale také na svůj dech. Skupinu by měl vést nejzdatnější člověk. Hned za ním by měl jít nejméně zdatný člen. To je tip pro nejbezpečnější postup všech lidí ve skupině. Myslete na to, že menší skupinky se lépe organizují a postupují rychleji než velké skupiny.

Ferraty jsou výjimečné „lanové parky“ v horách. I když to z výše uvedených informací možná nevypadá, zvládne je téměř každý. I děti je milují. Můžete se houpat na lanových mostech nad jezery, proplétat se skalními soutěskami a vychutnávat si výhled na hory. Stejně ostražití jako na skále buďte také s výběrem cestovního pojištění . Abyste si váš pobyt mohli užít Na maximum , ověřte si, že vaše cestovní pojištění platí pro vysokohorskou turistiku a extrémní a rizikové sporty.

 

Zdroje: alpina.cz/via-ferraty, dolomityitalie.cz/ferraty, nejlepsiferraty.cz, alpinholiday.cz, pohora.cz, wolf-pack.cz