Exotická dovolená – co je dobré vědět
Exotická dovolená - která země vás přiláká letos?
Průznačné čisté moře, nekonečné pláže, stále teplé a slunné počasí, to bývají hlavní lákadla pro strávení dovolené v exotických destinacích. Když k tomu přidáme nevšední zážitky spojené se zcela jinou kulturou a životním stylem tamních obyvatel, získáme koktejl, jemuž se těžko odolává. Nezapomínejme ale, že právě na tyto cesty je potřeba se důkladně připravit. Co všechno byste měli vědět o vybraných exotických zemích?
Dominikánská republika
Toto jsou pláže, kde řádili piráti z Karibiku v čele s Jackem Sparrowem. Tato karibská ostrovní země, rozkládající se v souostroví Velké Antily ve východní části ostrova Hispaniola, vás přivítá rozlehlými plážemi s bílým pískem, tyrkysovým mořem a nádhernou přírodou, která zaujme mimo jiné například typickými neobvykle vysokými palmami. Nezapomenutelné koupání v moři, kde se mezi námi míhají rejnoci a na písčitém dně leží červené hvězdice jako talíř. Odpočinek pod palmami, k obědu grilovaný krab. Také možnost projet se po plážích na koni. Pláž je celá naše a stopy kopyt za námi hned zahladí vlny. Koníčci jsou hodní a vlídní, tak jako celá tahle země.
Přečtěte si našeho průvodce Dominikánskou republikou - co vidět a ochutnat?
Dominikána - praktické rady na cestu:
Ke vstupu a volnému pohybu v zemi nepotřebujete vízum, plně vám postačí cestovní pas a zakoupení turistické karty, která stojí asi 10 €. Kartu vyplníte podle vzoru, který dostanete k cestovním dokladům a část, kterou vám vrátí, si uschováte až do svého odjezdu. Dejte pozor, aby váš cestovní pas měl platnost minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu. Samozřejmostí je pak aktuální fotografie jak dospělých tak i dětí.
Dominikánská republika je zemí, kde není požadováno žádné speciální očkování.
Platit zde je možné jak eury, tak dolary. Směnný kurs je výhodnější ve směnárnách, v hotelích zaplatíte víc.
Časový posun proti středoevropskému času je -6 hodin v letním čase a -5 hodin v zimním čase.
Kdy nejezdit do Dominikány? Mezi červencem a říjnem je hurikánová sezóna - takže bychom tyto měsíce úplně nedoporučovali, mohl by vás chytnout pořádný liják.
Nezapomeňte si sbalit repelent proti komárům, a pokud chcete jet do hor objevovat vodopády, tak i boty do vody a eko opalovací krém.
Maledivy
Bílý písek, azurově modré moře plné života, blankytná obloha, zelené palmy, to vše v odlesku slunečního svitu. Bez brýlí se může písek jevit bílý téměř jako sníh a vy jen mrkáte a přivíráte oči před tím jasem. Tisíce placiček s palmami, kde o kopcích četli jedině v cestopisech. Nejméně 30°C ve stínu ve dne i v noci. To jsou Maledivy, perla Indického oceánu.
Inspirujte se při čtení našeho průvodce Maledivami - Ráj na zemi, Maledivy, a Jak si nejlépe užít Maledivy.
Maledivy - praktické rady na cestu:
Na Maledivách se musíte prokázat platným vízem, které ovšem získáte na letišti po předložení zpáteční letenky a potvrzení o ubytování. Toto vízum 30 denní platnost. Kdo se chce zdržet déle, má možnost požádat imigrační úřad o prodloužení až na 60 dní.
Stejně jako v Dominikánské republice, ani na Maledivách není při dodržování běžných hygienických návyků nutné speciální očkování. Je třeba pít pouze balenou vodu a důkladně mýt ovoce a zeleninu.
Ve většině turistických resortů je k dispozici vlastní zdravotník.
Platí se maledivskou rufiyaou, oficiálně se žádná jiná měna nepoužívá. Nicméně je možné si zde proměnit dolary.
Pozor na časový posun. V zimním období počítejte oproti České republice se 4 hodinami navíc, v létě pak se 3 hodinami.
Maledivy jsou muslimskou zemí, takžer pokud budete trávit čas mimo hotelový resort, decentně se oblečte a zapomeňte na alkohol.
Thajsko
První skutečná exotika, kterou Češi objevili. Stále půvabná a lákavá. Místa jako Samui, Ko Čang, Ko Samet, stále láká i Pchúket nebo Bangkok. Na severu protékající řeka Kwai, známá z filmu o mostu, který stál ve skutečnosti úplně jinde. Thajské masáže, thajský box a spoustu dalších kulturních zajímavostí, které k Thajsku neodmyslitelně patří. A také PEN RAI. Nehledejte ho na mapě, ale ve své duši. Znamená to „Klid, buď nad věcí“ a je to postoj k životu místních lidí.
Přečtěte si našeho průvodce Thajskem - zemí ostrovů a dobrého jídla
Thajsko - praktické rady na cestu:
Thajsko je zemí, kde je potřeba věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem a dbát na bezpečnost obecně.
Vládne zde poměrně vysoká kriminalita a je naprosto nezbytné vyhnout se jakémukoliv kontaktu s drogami nebo účasti na demonstracích. Všichni známe z doslechu tragické příběhy českých občanů, kteří se zapletli v Thajsku do překupnictví.
Občané České republiky musí mít cestovní pas platný minimálně dalších 6 měsíců po návratu z dovolené. Pokud chcete navštívit zemi na dobu kratší než 30 dní, nebudete potřebovat vízum.
Očkování sice není povinné, ale doporučuje se vakcína proti hepatitidě typu A a B a také břišnímu tyfu.
Oficiální měnou je baht, který se dělí na 100 satangů.
Thajsko se nachází v časovém pásmu GMT +7 a je zde tedy významný časový posun. Oproti ČR je tu o 5 hodin více v letním čase a o 6 hodin více v zimním čase.
Kuba
Jsme s ní zřejmě spoutání ještě z dob, kdy to bylo jediné místo, kde se ti, co měli na letenku, mohli smočit v Karibiku. Češi sem jezdí velmi rádi. Možná je za tím i chuť podívat se na něco, čemu jsme už utekli. Oprýskané paneláky, nedostatečně zásobené obchody, nádherná stará auta. Taková retro dovolená. A samozřejmě Varadero, úzká písečná kosa vybíhající kilometry do moře a platící za jednu z nejkrásnějších pláží světa.
Průvodce po Kubě - Lahodný rum, salsa a doutníček?
Kuba - praktické rady na cestu:
Pro cestu na Kubu potřebujete cestovní pas, jehož platnost, stejně jako ve většině exotických zemí, musí trvat minimálně dalších 6 měsíců po návratu.
Při vstupu do země musíte také předložit vstupní turistickou kartu, kterou si v případě Kuby opatříte za poplatek v už Praze na velvyslanectví.
Časový posun vůči středoevropskému času je -6 hodin.
Měnou je kubánské peso. Užitečné je vědět třeba i to, že na Kubě nenajdete bankomaty.
- Nedostatek internetu na Kubě může být občas frustrující. Doporučujeme si stáhnout offline mapy Kuby, podle kterých se pak zorientujete i bez připojení.
- Věnujte pozornost dopravě, ubytování, jídlu a dalším věcem, pokud na Kubu vyrážíte bez průvodce. Článek plný praktických tipů.
Kapverdské ostrovy
Toto souostroví ležící v Atlantském oceánu jižně od Kanárských ostrovů a západně od břehů Afriky lemují zářivě bílé písčité pláže omýlané průzračnými a teplými vodami oceánu. Zelený mys (z francouzského Cap- Vert) nabízí panenskou přírodu s impozantními horskými scenériemi a nekonečně hlubokými údolími. Také bujarý noční život a karnevaly. Zavírací doba zdejších podniků se zde prakticky potkává s ranním rozbřeskem.
Více se dozvíte v našem průvodci po Kapverdských ostrovech.
Praktické rady na cestu:
Od roku 2019 byla víza na Kapverdské ostrovy zrušena pro pobyty do 30 dnů pro občany EU. Váš pas ale musí platit ještě 6 měsíců po návratu.
Místo víz kapverdská vláda zavedla bezpečnostní taxu - Taxa de Segurança Aeroportuária (TSA). Tu musí uhradit každý mezinárodní turista při vstupu na Kapverdy přes letiště Sal nebo Boa Vista. Cena kapverdské bezpečnostní taxy je 3 400 CVE (cca 800 Kč).
Žádná exotická dovolená není dost připravená, pokud nemáte kvalitní cestovní pojištění. Jestli s ním váháte, tak se podívejte na infografiku o dovolené - jaký může být život na dovolené s pojištěním a jaký bez?
Zdroje: hotlastminute.cz / jachcinaplaz.cz / cestování.idnes.cz