6 x dovolená ve Francii - už jste viděli údolí Loiry, Normandii a znáte vinařské kraje?
Cestujete rádi do Francie? Přinášíme podzimní tipy na toulky zemí galského kohouta. Navštivte Štrasburk, katedrálu Notre-Dame, Burgundsko, ale i Normandii. Podzimní výlety do Francie vás okouzlí. Seznamte se s našimi tipy na prodloužený víkend ve Francii.
Obsah článku:
- Víkend v Paříži
- Zámky na Loiře
- Normandie a opatství Mont Saint-Michel
- Languedoc a středověký Carcassone
- Alsasko a Štrasburg
- Burgundsko na podzim
1. Co vidět v hlavním městě Paříži za jeden víkend
Pokud se vydáte na prodloužený víkend do hlavního města Francie, Paříže, dopřejte si procházku po Montmartru a výhled od baziliky Sacré Coeur. Vydejte se kolem legendárních kabaretů, jakým je Moulin Rouge, přes Boulevard de Clichy až na náměstí Place du Tertre, oblíbené malíři a umělci, a pak se opojeni vínem ztraťte v labyrintu křivolakých uliček.
Vyčleňte si čas na muzeum. Určitě jste nestihli vidět celý Louvre, kde je vystavena i záhadně se usmívající Mona Lisa, nebo dejte přednost menšímu muzeum d’Orsay s jeho sbírkami věhlasných impresionistů.
K prozkoumání města vám jako maják poslouží Forum des Halles, kde stávala stará pařížská tržnice, nebo futuristická budova Centre George Pompidou ve čtvrti Beaubourg.
Namiřte si to do Latinské čtvrti kolem ostrůvku na Seině, Ile de la Cité; minete opravovanou katedrálu Notre-Dame a pak už vás pohltí kavárny v křivolakých uličkách vedoucích k Sorbonské univerzitě, která je jednou z nejstarších na světě. Nevynechejte Pantheon a Lucemburskou zahradu.
Jiný den můžete věnovat výletu do sídla francouzských králů ve Versailles. Užijte si opulence při prohlídce královských apartmá se slavnou zrcadlovou galerií, zámeckého parku, rozlehlých zahrad a budov Malého a Velkého Trianonu.
Odpoledne ještě zvládnete prohlídku Invalidovny, místa posledního Napoleonova odpočinku, a třeba i podvečerní procházku po Champs-Elysées zakončenou výstupem na Vítězný oblouk. Pohled na noční osvětlenou Paříž z vrcholu Eiffelovy věže pak bude třešinkou na dortu tohoto náročného, ale zážitky nabitého dne.
Kam ještě zajít před návratem domů? No třeba do moderní čtvrti La Défense nebo Marais s unikátním náměstím Place des Vosges, které tolik ovlivnilo evropskou architekturu. Pokud se vám bude zdát, že jste přesto k Paříži nepřivoněli dostatečně, navštivte ještě muzeum firmy Fragonard, kde vás seznámí s tajemstvím výroby parfémů. Proč nepřivézt domů voňavý dáreček, který zde získáte za lukrativní výrobní ceny?
2. Nejkrásnější francouzské zámky – na řece Loiře v údolí šlechticů
Údolí řeky Loiry je celé zapsané v dědictví UNESCO a vy se můžete přesvědčit, že právem. Je zde největší koncentrace zámků na světě, které jsou zde jako perly navlečené na stříbrné niti. Králové a šlechtici Francie si podél této řeky, po níž vedla významná a jediná vodní obchodní stezka, stavěli svá přepychová sídla – zámky čili „châteaux“.
Tvoří je jak starší a strohé pevnosti, tak i velké množství renesančních zámků – letních sídel a loveckých zámečků ve stylu italské renesance, a najdeme tu i stavby gotické a barokní.
Vydejte se na pouť idylickou krajinou, ochutnávejte místní zvěřinu, ryby, sýry a víno a obdivujte se zámkům, ve kterých probíhaly bujaré radovánky i milostné pletky.
Každý z nich je něčím zajímavý a ohromující. Ze sto dvaceti sídel jsou nejznámější například velkolepá pevnost Angers, lovecký renesanční zámek Chambord, zaujmou vás mostní oblouky nad řekou stojícího hradu Chenonceau, osmihranné schodiště zámku Blois a kaple zámku Amboise, kde se nachází hrobka samotného Leonarda da Vinci.
3. Mont Saint-Michel – středověký klášter na ostrově, Normandie
Mezi Bretaní a Normandií stojí na žulovém přílivovém ostrůvku klášter s katedrálou, jejíž gotické věže se vznáší nad hradbami, které povstávají jednou z moře, podruhé zase z písečných pláží.
Voda v zátoce Baie du Mont Saint-Michel totiž každý den vystoupá a zase klesne o nevídaných 11 metrů, jednou za pár týdnů dokonce obklopí celý ostrov, když moře stoupne o metrů 15. Je to jediné místo s takovým rozdílem přílivu a odlivu v Evropě.
Historie opatství Mont Saint-Michel sahá až do roku 708. Od té doby sloužilo nejen mnichům a poutníkům, ale i králům a vojákům, a během francouzské revoluce se stalo na několik let žalářem pro politické vězně.
Dnes si můžete prohlížet všechny zrenovované architektonické památky a k ostrovu dojít po nově postaveném mostě, jelikož ten z roku 1879 byl postupně zanášen pískem. Benediktýni zde dosud slouží ranní mše v opatském kostele, jehož příčná loď stojí na skále, ale hlavní loď s opěrami stojí na spodních stavbách.
Gotická stavba Merveille je další ukázkou úchvatné architektury, jako zázrakem stojí přilepená na strmé skále. Prohlídněte si křížovou chodbu, refektář i ambit. A představujte si, jak se veškerý materiál na stavbu dovážel k ostrovu lodí a nahoru vytahoval na lanech, protože tak to přesně v průběhu staletí vždy bylo.
4. Languedoc a středověké město Carcassonne
Máte pocit, že by vám na normandském pobřeží byla příliš velká zima? Nejzachovalejší středověké město Evropy, Carcassonne, leží na jihu Francie ve vinařském kraji Languedoc a jistě jej ocení celá rodina. Zvláště pokud městečko znají z oblíbené stejnojmenné deskové hry.
Pohádkové město Carcassonne v kopcích Midi-Pyrénées bývalo strategickou pevností, kterou se nepovedlo dobýt ani Saracénským. Co však nesvedli oni, dokončila ztráta významu města v 17. století a materiální úpadek, který měl za následek rozebírání původních hradeb k přestavbě okolních domů.
Hradby a město však bylo zachráněno památkovým architektem, který stál i za záchranou chrámu Notre Dame v Paříži. Rekonstrukce města s dvojitými hradbami dlouhými 3 km byla dokončena až v roce 1960.
Vydejte se tam obdivovat pohádkové město, jeho křivolaké uličky vás zavedou kromě zámku a gotického chrámu i do strašlivého muzea inkvizice. Často tu dnes můžete spatřit šermířské souboje nebo si poslechnout živou hudbu. 14. července během francouzských oslav je k vidění i velkolepý ohňostroj.
5. Alsaská vinná cesta a alsaské hlavní město Štrasburk
Prodloužený víkend nabitý vánoční náladou můžete strávit v Alsasku. Málokde v Evropě se podařilo propojit kultury dvou sousedních národů do té míry, jako je tomu v případě Francie a Německa v kraji Alsaska-Lotrinska, které je známé svojí kuchyní s propracovanými a hutnými jídly, jako například kohout na víně (Coq au vin), foie gras či brambory na pánvi “Baeckeoffe”. Ochutnejte tyto výjimečné speciality krajové gastronomie i výborná alsaská vína a chuťovky k němu jako tarte flambée nebo typický alsaský sýr Münster.
Pokud se vydáte po známé vinné stezce Route du Vin, zažijete kouzlo hrázděných vinařských městeček v předvánoční době a slavnostní adventní trhy, například ve městech Riquewihr, Eguisheim, Obernai nebo Ribeauville.
Nenechte si ujít ani návštěvu trhů v hlavním městě Alsaska, Štrasburku. Mimochodem, věděli jste, že vánoční zvyk zdobení stromečku, původně zavěšovaných od stropu dolů, vznikl v 17. stolení podle všeho v alsaské vesničce Sélestat?
6. Burgundsko na podzim – světová vína a slavnosti Beaujolais
Burgundsko, a zejména jeho část Zlaté pobřeží, Côte d´Or, je světoznámým vinařským krajem zapsaným v seznamu světového dědictví UNESCO. Ochutnat zde můžete nejen jeho světově proslulá vína, ale je domovem i dijonské hořčice, šneků po burgundsku a dalších delikates.
Okouzlí vás zde malebné přírodní scenérie, vesničky a též vznosné starobylé katedrály a významné kláštery - např. opatství Cluny, které bylo jedním z největších center duchovní moci středověké Evropy.
Zastavte se v Dijonu, hlavním městě regionu. Pak i ve Vézelay (místě též známém jako Věčný pahorek) a v jeho slavné bazilice Sainte-Marie-Madeleine de Vézelay, která je zajímavá mimo jiné tím, že slouží jako shromaždiště poutníků na cestě do Santiaga de Compostela.
V regionu by bylo hříchem nenavštívit obec Chablis proslulou svým stejnojmenným skvostným bílým vínem. Téměř v každé burgundské obci je sklípek, kde si můžete sami vyzkoušet, jestli se víno z tohoto kraje honosí svou pověstí právem. <br/>Prověřte také zdejší mladé víno, známé Beaujolais Nouveau, které se zde vydatně oslavuje vždy v průběhu měsíce listopadu.
Milovníci historie si přijdou na své při návštěvě zámku Clos de Vougeot, který se nachází přímo uprostřed vinohradu. Věděli jste, že kraj proslavila humoristická kniha G. Chevaliera Zvonokosy (Clochemerle), pro kterou její autor G. Chevalier našel inspiraci ve vinařské vesničce Vaux-en-Beaujolais?
Dalším cílem vašeho putování za vínem musí být Vosne-Romannée, nejzářivější vinařská hvězda oblasti Cote de Nuits zpracovávající výhradně odrůdu Pinot Noir, nebo Aloxe-Corton, vinice založená samotným Karlem Velikým.
Milovníci vína určitě rádi zavítají i do Mersault, kde se zpracovávají výhradně bílé hrozny odrůdy Chardonnay, vlajkové lodi bílých burgundských vín.
Městečko Tournus s románským kostelem v opatství St. Phillibert také stojí za vaše zastavení na cestě. Naplánujte si také návštěvu Beaune, prastarého keltského a později římského sídla nacházejícího se v departmentu Côte-d'Or. V Beaune máte možnost ochutnat také místní specialitu, kterou jsou burgundští šneci. Dále můžete navštívit místní muzeum vína, středověké vinné sklepy spojené, jak jinak, s ochutnávkou. Vzhledem k blízkosti města Dijonu zde mají dokonce i muzeum francouzské hořčice.
Chcete víc informací o cestování po Francii?
Čtěte Průvodce po Francii - nejzajímavější místa, které navštívit
Ať už pojedete po své ose, nebo zvolíte full-service cestovní kanceláře, vězte, že prodloužený víkend ve Francii vás doslova utahá a ještě budete mít pocit, že jste mohli vidět a zažít více. To je ale v pořádku. Francie je jako stvořená pro opakované návraty a vždy vás něčím překvapí.
Pro tu pravou pohodu a klid na vaší cestě si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění. Pro poznávací zájezdy přesně tohoto typu máme pro vás připraveno pojištění SingleTrip.
Vy cestujete. My se staráme.
Autor: LFI/ERV
Zdroj: radynacestu.cz, zpravy.aktualne.cz, zena-in.cz, kafik.com, radynacestu.cz, radynacestu.cz, cestomilove.cz