Máte doma čtyřnohého člena rodiny a chystáte se na dovolenou v cizině? Plánujete ho vzít s sebou, nebo ho raději necháte doma? Sepsali jsme pro vás praktické tipy pro obě varianty, aby se váš pes, kočka nebo jiné zvířátko měli co nejlépe.

 
Jack Russel teriér na pláži

Doklady, očkování a tipy na cestu

Na cestu musíte mazlíčka přeočkovat proti vzteklině a mít platný cestovní pas pro zvíře v zájmovém chovu. Pokud se chystáte na cestu po EU, musí být vaše zvířátko také očipované. Některé země vyžadují další speciální opatření, například podání léků na odčervení těsně před vstupem do země (v EU mezi ně patří Velká Británie, Irsko, Malta a Finsko). Pokud se chystáte mimo EU, tak si projděte podmínky cestování se zvířaty v zájmovém chovu pro konkrétní stát. Chystáte se s domácím mazlíčkem cestovat do ciziny autem nebo letadlem? Přečtěte si detailní doporučení pro pohodové zvládnutí cesty v našem článku Jak cestovat do zahraničí se psem/kočkou.

 
Kočka u veterináře

Psi, kočky a ubytování v zahraničí

Samozřejmě se dívejte po „pet friendly“ ubytování, ale upozorňujeme, že „pet friendly“ hotely a apartmány mají různé ceny za pobyt zvířete i odlišné podmínky. Přečtěte si je pozorně ještě před rezervací, abyste se vyhnuli případným nedorozuměním. Mezi podmínkami může být například to, zda můžete domácího mazlíčka nechat v pokoji bez dozoru a jak dlouhou dobu. Odcházejte vždy až ve chvíli, když si váš pes, kočka nebo jiné zvířátko v novém prostředí zvykli a jsou klidní. Pocitu bezpečí pomůže známá hračka, podložka nebo pelíšek. A samozřejmě také misky s krmením a vodou. Některé hotely nabízí dokonce hlídání i venčení. Pokud jste v hotelu, který tyto služby nenabízí, ale je domácím mazlíčkům otevřený, zeptejte se, zda by mohl pejska vyvenčit někdo ze zaměstnanců hotelu. Někde to udělají moc rádi. V případě, že potřebujete být výjimečně některý den nebo dny během dovolené pryč delší dobu, můžete v okolí vyhledat psí lázně, psí hotely nebo chovatelské stanice. A zbytek pobytu budete zase spokojeně spolu.

 
Pes v hotelu

Když zůstanou doma

Je mnoho situací, kdy musí váš domácí mazlíček zůstat doma – cestujete na místo, kam s vámi nemůže jet, jeho zdravotní stav to nedovoluje, nebo špatně snáší cestování. Ať už je důvod jakýkoliv, sežeňte si hlídání co nejdříve. Obzvláště během léta a období školních prázdnin mívají psí a kočičí hotely plno. Pokud se o vaše zvířátko nemůže postarat nikdo z rodiny, přátel a v hotelech není volno, můžete se obrátit na některé útulky, které mají od ostatních zvířat oddělené „prostory pro hosty“. Nebo si najměte hlídání - takzvaní „pet sitters“ vám kromě domácího mazlíčka mohou dávat pozor také na byt nebo dům (house sitters). O house sittingu jsme psali v článku 8 tipů, jak cestovat levněji.

 
Kočka v klíně s knihou

Cestovní pojištění - vyřešíme za váás platbu u lékaře v zahraničí

Jak se vyhnout škodám

Cestujte se zvířaty, o kterých dobře víte, jak zvládají nová prostředí, neznámé lidi i nezvyklé zvuky. Mějte s sebou zásobu osvědčených „uklidňovadel“ jako jsou pamlsky, jejich oblíbené hračky a podložky. Domácí mazlíčky můžete na cestu do zahraničí také pojistit. Musí být starší 3 měsíců, mít mikročip nebo tetování a být očkovaní proti vzteklině. Pojištění se vztahuje na akutní zdravotní problémy s limitem 15 000Kč, odpovědnost za škodu má limit 30 000Kč a řídí se vždy zákony daného státu. Například, pokud je v dané zemi uzákoněné, že musí mít pes na pláži košík, nemá ho a někoho pokouše, tak se odpovědnost na tuto událost nevztahuje. Pojištění pro domácího mazlíčka si sjednáte snadno - zaškrtnutím volby Připojištění ERV PLUS v objednávkovém formuláři vašeho cestovního pojištění.
 
Pes rozkousal polštář

Chtěli byste jet letos na dovolenou s domácím mazlíčkem, nebo mu raději sehnat hlídání? Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, myslete na kvalitní cestovní pojištění a připojištění odpovědnosti za škodu, kdybyste cestovali společně. Ušetří vám to nervy, peníze i čas. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:svscr.cz, pettravel.com, vlastní zkušenosti