Coolcationing aneb zkuste cestování bez veder! Trendem je dovolená u Baltu
Neláká vás dovolená v žáru spalujícího slunce a nesnášíte, když se zpotíte skrz naskrz jen pár minut poté, co vyjdete ven z hotelu? V tom případě vás možná zaujme nový cestovatelský trend zvaný coolcationing.
Cestovatelé cíleně míří do destinací, ve kterých vládne mírné podnebí. Oblibu si získává například dovolená u Baltu, pobyty v horských oblastech střední Evropy, nebo dovolená ve Skandinávii. Inspirujte se tipy, kam vyrazit za příjemnými teplotami.
V posledních letech se oblíbené destinace na jihu Evropy potýkají s rekordními vedry. Ať už se jedná o Itálii, Chorvatsko, Španělsko či Řecko, vlivem globálního oteplování se zde letní teploty pohybují kolem 35°C a někdy dokonce atakují hranici čtyřiceti stupňů. To způsobuje extrémní sucha, která jsou živnou půdou pro vznik požárů. V letním obdobím dochází k rozsáhlým požárům nejčastěji na území Řecka, ale také třeba v Chorvatsku.
Vysoké teploty představují velkou zátěž pro lidský organismus a výrazně se propisují do snížené kvality samotného cestovatelského zážitku. Například minulý rok turisté ve frontě na římské Koloseum ve vedru kolabovali. Kvůli vysokým teplotám také dochází k omezování turistických atrakcí. Například v Řecku se kvůli vysokým teplotám omezuje otevírací doba Akropolisu a dalších památek.
Coolcationing, aneb zájem o sever
Z toho důvodu se stává populárním trend zvaný coolcationing. Namísto horkého jihu cestovatelé míří do severněji položených krajin, kde si můžou svůj pobyt užít v příjemnějším teplotním rozmezí. Tohoto trendu jsme si všimli i v našich interních statistikách. Například ve výzkumu, který jsme provedli v květnu, jsme zjistili zvýšený zájem cestovatelů o dovolenou v mírném podnebním pásmu. Vzrůstá obliba Polska, Rakouska, Německa a Británie.
Coolcationing nabízí alternativu ke spalujícím vedrům a zároveň možnost prozkoumat méně známé destinace.
Jaké má coolcationing výhody?
- Možnost trávit dovolenou v přijatelných teplotách. Obvykle se jedná o země, ve kterých v létě panuje teplota 18 - 26 °C, což je stále dostatečné teplo na koupání, ale zároveň nehrozí kolaps z horka.
- Vyšší bezpečnost a eliminace rizika požárů
- Nižší riziko zdravotních komplikací. Coolcationing je ideální pro cestovatele, kteří nezvládají vedra, či mají nějaká zdravotní omezení (onemocnění srdce, vyšší krevní tlak, atd.)
- Možnost ušetřit peníze. Zatímco populární destinace v jižní Evropě praskají ve švech a ceny ubytování míří v letních měsících strmě vzhůru, taková dovolená na Baltu překvapí nižšími cenami.
- Poklidnější dovolená. Motivací pro dovolenou na mimo jih Evropy může být i touha po klidu a trávení dovolené v destinaci, kde na pláži nebude hlava na hlavě a nebudete muset stát několikahodinovou frontu na památky.
Láká vás dovolená bez veder? Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit za příjemným klimatem.
Dovolená u Baltu
Polské moře
Věděli jste, že u našich severních sousedů najdete pláže s jemným bílým pískem, nádherná historická města a dokonce i exotickou poušť? Pokud letos chcete zažít netradiční letní dovolenou, zamiřte do polského regionu Pomořské vojvodství. Od českých hranic se nachází necelých 700 km. Autem jste tam za 7 hodin a letecky z Prahy za 1 hodinu 20 minut. Přestože spousta lidí má polské moře stále spojené s představou chladných větrných poryvů, ledové vody a nemoderních socialistických hotelů, opak je pravdou. Přes léto se zde setkáte s teplotami 21 - 26 °C, a co se týče turistické infrastruktury, najdete zde množství ubytovacích resortů, které vás překvapí příznivým poměrem ceny a kvality.
Pokud vám nevyhovují oblázkové a kamenité pláže v Chorvatsku, budete z Polska nadšení. Pobřeží se světlým jemným pískem přímo vybízí k plážovým radovánkám jako je plážový volejbal, stavění hradů z písku nebo procházky podél blankytně modré mořské hladiny. Kombinace světlého písku a modré vody evokuje představu dovolené na Mallorce, v Dubaji či dokonce Karibiku. Dovolená v Polsku u moře také potěší milovníky vodních sportů. Díky větrnějšímu počasí zde panují ideální podmínky pro surfing, windsurfing, kitesurfing či jízdu na vodním skútru. Vyhlášeným místem na vodní aktivity je poloostrov Hel, kde vládnou ideální povětrnostní podmínky pro vodní aktivity. Najdete zde řadu půjčoven, a pokud s vodními sporty teprve začínáte, můžete si tu zaplatit kurz, kde vás základy vodních sportů naučí.
Tip! Věděli jste, že v rámci našeho cestovního pojištění pojišťujeme širokou škálu vodních sportů? Naše pojistné produkty zahrnují široké spektrum vodních sportů - od plavání, šnorchlování, vodního lyžování, až po náročnější sporty typu surfing a windsurfing.
Fascinujícím zážitkem je návštěva místní pouště. Ne, neděláme si legraci, pokud chcete vidět poušť, nemusíte až do Afriky, ale najdete ji u našich severních sousedů. Rozlehlá plocha s písečnými dunami je součástí Słowińského národního parku, který se nachází 2 hodiny cesty severozápadně od města Gdaňsk. Písečné duny částečné zasypaly stromy, jejichž pahýly trčí z písku. Národní park se rozkládá na rozloze 186 km² a písečné části jsou dvě, z nichž ta větší má délku přes 5 km.
Výhodou polského pobřeží jsou zajímavá města, která můžete na vaší dovolené navštívit. Rozhodně si nenechte ujít Gdaňsk, kterému se přezdívá perla polského severu. Se svými barevnými historickými domy působí jako město z pohádky. Zajímavou metropolí je i moderní Gdyně.
Moře v Německu
Pokud vás láká dovolená u Baltu, zajímavou volbou může být německý ostrov Rujána. Cestovatelé bývají nadšení z bílých písečných pláží, divoké přírody a charakteristických křídových útesů. Přestože vás možná zarazí jeho exotický název, nejedná se o žádnou vzdálenou destinaci. Najdete jej zhruba 620 km od českých hranic a autem jste tu za 6,5 hodin. Turisté si na Rujáně pochvalují především písečné pláže s pozvolným vstupem do moře. Stejně jako polské pobřeží je i Rujána vyhledávaným místem k provozování vodních sportů.
Perlou ostrova je národní park Jasmund, ve kterém můžete obdivovat zmiňované vápencové útesy, které jsou zapsané do seznamu UNESCO. Národní park je protkaný turistickými stezkami, které vám nabídnou úchvatnou podívanou na skalní reliéfy i mořskou hladinu.
Ještě blíž než Rujána se nachází ostrov Usedom, situovaný něco málo přes 500 km od českých hranic. Autem jste tu za necelých 6 hodin. Nachází se na hranici mezi Německem a Polskem, takže tu můžete pocítit vliv obou těchto kultur. Ne nadarmo se Usedomu přezdívá slunečný ostrov - se svými 1906 hodinami slunečního svitu ročně patří mezi neslunečnější místa Německa. Cestovatelé si pochvalují, že na tomto ostrově můžou zažít naprosto dechberoucí západy slunce, kdy ohnivá sluneční koule zalije nebe i mořskou hladinu rudou barvou. Ostrov Usedom potěší nejen milovníky pláží, ale i cyklistiky. Ostrov je protkaný množstvím cyklostezek, a celkově tato síť cyklotras měří 150 km. Nasedněte na kolo, šlápněte do pedálů a užijte si výhled na bílé písčité pláže, mořské vlny a bujnou vegetaci. Večer si dopřejte romantickou procházku podél pobřeží a užijte si ikonický západ slunce i pohled na mnohá romantická zákoutí. Ostrov Usedom si svými nostalgickými majáky a větrnými mlýny podmaní vaše srdce.
I když se chystáte jen k sousedům, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. Věděli jste, že patříme mezi špičku na pojistném trhu a již patnáctkrát jsme se stali Pojišťovnou roku?
Zajímá vás více tipů pro cestování po Německu?
Přečtěte si článek 101 tipů cestování po Německu