co-delat-kdyz-spadne-lavina-01

Stavba sněhové pokrývky, charakteristické vlastnosti svahu, ale i lyžaři. Toto všechno může mít vliv na pád laviny. Obzvláště na jaře, kdy sníh začíná tát a je těžký a nestabilní. Jaké to je být uvězněn pod masou těžkého sněhu si nikdo z nás nedokáže a ani nechce představit, natož pod ní opravdu uvíznout. Jak se ale zachovat, pokud se do takové situace dostanete? A dá se jí vůbec předcházet? Zasypeme vás informacemi, které vám mohou zachránit život!

Stupně lavinového nebezpečí - zbytečně nehazardujte

„Prevence je půl zdraví“, slýcháváme nejen od lékařů. Pro lyžování slouží mnoho ochranných prvků. Ani ty vám ale nemusí zachránit život, pokud se vydáte na lavinové svahy. Adrenalinový sjezd se se zahoukáním plného energie ze vzrušující jízdy může během sekundy změnit v bílé peklo. Dbejte vždy na pokyny horské služby a naučte se rozpoznávat rizika pádu sněhové pokrývky. K dobré orientaci slouží žluto-černá vlajka, nejlépe pak lavinové zpravodajství. Nebezpečí se stupňuje – první stupeň by vás neměl nechat úplně chladnými, ale nemusíte se ještě tak obávat.

co-delat-kdyz-spadne-lavina-02

Dvojka by ve vás měla vzbudit jistou ostražitost. Nevyhledávejte strmé svahy, úžlabiny, ani místa, ve kterých by se mohl sníh odtrhnout. Při třetím stupni vás sjezd z prověřených stezek a lyžařských tratí může ohrozit. Zaslechli jste z hlášení čtyřku? Tady přestává veškerá legrace – adrenalinový zážitek se proměňuje v hrozbu smrti! Na sjezdovky ve vyšších polohách úplně zapomeňte a vybírejte si jen takové cesty, nad kterými není nic, co by vás mohlo pohřbít za živa. Nejnebezpečnější je stupeň s číslem pět. Při něm je jisté, že laviny budou padat jako hvězdy při Perseidách. V žádném případě neopouštějte vaše ubytování a v nejhorších případech požádejte horskou službu o transport do bezpečí. Ať už se jedná o první nebo o akutně nebezpečný pátý stupeň, vždy před odchodem na sjezdovky nebo do hor po sobě nechejte nějakou stopu – GPS souřadnice, název konkrétní sjezdovky nebo alespoň co nejužší oblast.

co-delat-kdyz-spadne-lavina-03

Jak se chovat při lavině? Upalujte pryč!

Pro některé se hlášení horské služby mohou stát varovným signálem, jiní jej berou jako výzvu k extrémním sportům. Ať už spadáte do kterékoliv skupiny, když se dostanete do valící se masy sněhu, dostaňte se co nejrychleji z lavinové dráhy. Najděte její slabinu a unikněte nejlépe na okraj. Ne vždy se to dá ale provést – pak nastává bílé peklo. V tom případě odhoďte vše, co vám brání v pohybu, splyňte s mrazivým přílivem a plavte. Snažte se uplavat z epicentra laviny. Jakmile pocítíte zpomalení hordy sněhu, dejte si ruce před ústa a vytvořte si vzduchovou kapsu. Schulte se do klubíčka a ujistěte se, že můžete volně dýchat – pročistěte si ústa a nos.

co-delat-kdyz-spadne-lavina-04

Poté zapracujte na vytvoření si větší vzduchové kapsy. Neměli byste se ale zbytečně vyčerpávat. Stejně tak jako pod vodou je nejdůležitější zůstat v klidu. Lehce se to říká, ale jakýmkoliv dalším napětím a stresem bude vaše tělo spotřebovávat větší množství kyslíku, kterého v takových situacích není zrovna na rozdávání. Pro zorientování si opatrně odplivněte. Prohrabte se sněhem nahoru a vystrčte ruku. I tímto signálem budete zase o něco blíže ke svému zachránění.

Lavinová výbava - buďte připraveni

Existují i pomocníci, které můžete mít pro každý případ při sobě. Jedním z problémů při zavalení sněhem je lokalizace obětí. Jak ale ušetřit čas záchranářům a tím i zvýšit pravděpodobnost na přežití? Pořiďte si lokátor/pípák. Než vyrazíte na svah nebo túru do hor, připevněte si ho na sebe a zapněte. Kromě toho že malé zařízení je schopné vysílat signál, stejně tak ho i může přijímat. K ochraně vašeho života vám v nebezpečných situacích může pomoci i batoh. Samozřejmě ne, jen tak ledajaký – airbagový. V krizových situacích stačí zatáhnout za provázek. Batoh se aktivuje a společně s airbegem, který se vám nafoukne okolo hlavy nebo zad, vystřelí také balonek připevněný k batohu. I ten usnadní lokalizaci zasypaného. Doporučené je mít u sebe i lavinovou sondu, tedy dlouhou tyčku, kterou se prohledává lavina, a velmi pevnou lavinovou lopatu pro odhazování sněhu. Kvapem se totiž můžete stát jedním z amatérských záchranářů.

co-delat-kdyz-spadne-lavina-05
 
I když jsme vám poradili, jak se při lavinových katastrofách zachovat, doufejme, že tyto rady nebude nikdy potřebovat. Daleko lepší je dbát pokynů horské služby a na svahy s hrozícím sesuvem lavin se vůbec nevypravovat. Pro všechny případy si sjednejte naše kvalitní cestovní pojištění Na maximum – nejlepší pojistnou ochranu na sportovní dovolenou.

Zdroje: lidovky.cz, epochaplus.cz, nasvah.cz