Barma/Myanmar – země tajuplných chrámů a divoké přírody
Buddhistické chrámy a pagody v džungli. Tradiční obydlí na kůlech jezera Inle. Koloniální minulost ve městech Mandalay či Rangún. Buddhové všech velikostí. Vítejte v Barmě, od roku 1989 nazývané Myanmarem.
Do Barmy je nejvhodnější cestovat v zimě
Jihovýchodní Asie, ve které se Barma nachází, má jen dvě roční období: léto a deště. Pro nás Evropany je tedy ideální zemí k návštěvě během naší zimy, od listopadu do února. Tehdy padá v zemi nejméně srážek a jsou i příjemné teploty kolem 30 °C. Vysoká turistická sezóna je kolem prosince a Nového roku, kdy příval turistů zvedá i místní ceny. Velkou většinu turistů tvoří v tomto období místní, tedy barmští cestovatelé.
Co se děje v jiných měsících? Monzuny vás nejvíc vyplaví v říjnu, ale odpolední deště začínají běžně padat už od května. Teploty převyšující 35 °C začínají v měsících duben a květen.
Víza na cestu a očkování
Do Barmy – Myanmaru je třeba vyřídit víza, ale naštěstí nemusíte žádat o víza osobně na ambasádě, vyřídíte si je online a na příjezdu jen necháte orazit. eVisa do Barmy získáte na vládním webu. Vyřízení trvá 3 dny a stojí 50 USD na 28 dní.
Pokud jde o zdraví, kromě cestovního pojištění se můžete, jako do všech asijských zemí, nechat očkovat na břišní tyfus a pokud nejste očkovaní, zajít si i na první dávku proti hepatitidě. Povinné očkování však není nutné. Dávejte si pozor na moskyty, používejte hlavně po setmění repelenty a v noci moskytiéru.
Barmské zvláštnosti
Za zmínku stojí pár specifik, kterými se vyznačují barmští obyvatelé.
1) muži nosí sukně
2) hodně se žvýká betel
3) místo opalovacího krému si nanášejí na obličej speciální pastu ze dřeva a pudru
4) Barmánci jsou velmi milí a příjemní lidé
5) často se obstojně domluvíte anglicky
Barma se velmi rychle vyvíjí, a proto doporučujeme pořídit si vždy co nejčerstvější informace, například každý rok přibývají bankomaty, a přestože se hotovost vždy hodí, není to nutností jako ještě před pár lety.
Buddhistické chrámy, pagody a džungle
Barma je nejznámější svým přívlastkem Země tisíců pagod. Oblast Bagan (nebo též Pugam) byla v 9.-13. století hlavním městem Pugamské říše a bylo v ní postaveno přes 10 000 buddhistických chrámů. Na 42 kilometrech čtverečných se zachovalo 2 200 z nich. Místní lidé sem po staletí nechodili kvůli obavě z duchů. Až Britové, kolonizující zemi, objevili chrámový komplex nejen zarostlý džunglí, ale i poškozený zemětřeseními, stále však dochovávající nádherné chrámy i některé nástěnné malby. Do Baganu zkrátka jet musíte. V mnoha místních půjčovnách lze zapůjčit kola nebo e-bike (elektrický skútřík), jelikož je území chrámů opravdu rozlehlé.
Pagody a chrámy najdete ale i ve městech, například hned v tom hlavním, Rangúnu (Yangún). V tomto největším Myanmarském městě se nachází pozlacená Šweitigoumská pagoda, která je nejposvátnějším buddhistickým místem Myanmaru. Navštivte zde i sochu ležícího Buddhy v Chauk-htat-gyi Buddha Temple. Nebo si udělejte výlet do jeskyní Pindaya Caves s tisíci Buddhy.
Na všech místech modlitby se nezapomeňte slušně zahalit do delší sukně pod kolena a neukazujte ani odhalený výstřih či ramena. Naopak boty i ponožky musíte na těchto posvátných místech sundat vždy.
Druhé největší město, Mandalay, bylo posledním hlavním městem královské Barmy před kolonizací. Původní královský palác, který tu najdete, byl zničen britskou i japonskou okupací a na jeho místě stojí jeho kompletní rekonstrukce. Doporučujeme návštěvu původního dřevěného kláštera, který král Mindon nechal přestěhovat za hradby, což ho za 2. světové války zachránilo. Dále vidět Kuthodaw Paya, největší knihu na světě. 729 mramorových desek připomíná jednotlivé stránky knih. I zde se projdete stovkami nádherných chrámů a buddhistických klášterů. Nejvíce jich je soustředěných na posvátném kopci Manadalay hill.
Vesnice na kůlech, na jezeře Inle
Inle je jezero, kde se zdejší etnikum, Inthové, věnují tradičnímu lovu ryb, stojíce na plochých člunech s oběma rukama volnýma pro lov. Je významné svojí faunou a od roku 2005 je na seznamu UNESCO. Inthové žijí na jezeře v domech na kůlech a celý jejich život se odehrává na vodě. V tkalcovské dílně lze spatřit ženy z kmene Padaung s dlouhými krky, podepřenými sadou zlatých obručí.
Rozloha jezera je 116 km2 a žije zde až 100 tisíc obyvatel. Takže je opravdu na co se dívat. Výlet na lodích je proto veliký zážitek, klidně i na několik dní.
Pláže v Barmě
Na rozdíl od sousedního Thajska, Barma nemá 25letou historii turismu a nedosahuje jeho slávy mezi světovými dovolenkáři. To znamená, že si možná neužijete tolik turistických atrakcí, ale o to víc přírody, klidu a nezkaženého života. I nejznámější barmská pláž Ngapali Beach je klidné místo, není zaplněná davy turistů z velkých zemí. A velké hotelové komplexy zde také nehledejte. Na jihu Barmy stojí za prozkoumání oblast Myeik, která má podobnou přírodu jako thajský Phuket.
Na severu Barmy najdete těžko přístupné hory v oblasti Putao, dosahující výšky až 5 tisíc metrů. Pokud vás vysokohorská turistika láká, vyřiďte si potřebné permity a vyrazte před návštěvou pláží na jihu právě tam.
Na svých cestách budete pokojně cestovat s kvalitním cestovním pojištěním. V džunglích, ve městech, na plážích i v horách.
Vy cestujete. My se staráme.