Andorra, malebné pyrenejské knížectví velikosti jedné Prahy
V pyrenejském průsmyku mezi Francií a Španělskem leží malé knížectví. Tvoří jej vysoké hory, malebná údolí, ledovcová jezera a malé vesnice s románskými kostelíky. Parádní výhledy do okolí tam čekají zejména na ty, kteří si vyšlápnou 2900 m vysoké vrcholky hor. Je tu levněji než v Alpách, Andorra je totiž evropskou bezcelní zónou. Co překvapivého lze ještě najít v Andoře?
Zajímavosti o vzniku a jazyku Andory
Knížectví Andorra je 16. nejmenším státem na světě. Založeno bylo kolem roku 803, poté co jeho území osvobodil Karel Veliký od nadvlády muslimských Maurů.
O nějakých 500 let později, od roku 1278, je už Andorra chytrou politikou loajality a nezávislosti, kondominiem pod vládou dvou velkých spoluknížat ze sousedství. A v tomto starém feudálním zřízení funguje až do roku 1993! Pak se po odhlasování svých obyvatel stává suverénním parlamentním knížectvím, ale že je hlavou jejich státu francouzský prezident a španělský biskup, zůstane zachováno.
Jediný oficiální jazyk Andorry je katalánština, a to z ní dělá světový unikát. O zachování a zrovnoprávnění katalánského jazyka totiž neúspěšně bojují Katalánci v přilehlém Španělsku, a dokonce nabízejí zájemcům o studijní jazykové pobyty vyučování zdarma. Katalánština, alespoň zatím, díky Andoře tedy nezanikne. Nebojte se, domluvíte se tu i španělsky a francouzsky.
Jak velká je Andorra?
Andorrské království má rozlohu 467 km². Jeho rozloha je tudíž skoro tak velká jako rozloha Prahy, jen ještě o něco menší. Praha má rozlohu 496 km². Ale rozhodně nemá takové hory jako Andorra.
Hlavní město, Andorra la Vella, je nejvýše položeným hlavním městem v Evropě. Leží ve výšce 1023 m nad mořem a má rozlohu 30 km. Protéká jím horská řeka Valira.
Skvělá lyžovačka v bezcelní zóně
Do Andorry se z okolních zemí jezdí v zimě lyžovat. 290 km sjezdovek! Zimní středisko Grandvalira je největší v Evropě, pokud ovšem vynecháme Alpy. Sjezdovky ve výšce od 1 710 do 2 640 m jsou jak pro začátečníky, tak i pokročilé a freeridisty. Běžky jsou tu taky oblíbené, vede tu mnoho kilometrů tras.
Pokud rádi jezdíte za sněhem do bezcelní zóny například v italském Livignu, můžete příště zkusit Andorru, protože ta je rovněž bezcelní. Dalo by se říct, že je daňovým rájem. Nevybírá žádné přímé daně, pouze 4 % DPH. Nákupy jedna radost, jsou tu i módní obchody slavných značek. V Andoře se platí eurem, i když není součástí evropské unie.
Hlavní příjmy Andorry byly v minulosti z výroby tabákových výrobků, v Andoře se vyhlášený tabák pěstuje v nejúrodnějších částech země. Zimní střediska a turismus se v posledních letech stali další důležitou částí ekonomiky.
Turistika v ledovcových Pyrenejích
Ledovcová jezera a údolí, vysoké štíty hor. Pokud milujete hory, přijdete si tu na své.
Národní park v údolí Madriu-Perafita-Claror, chráněný UNESCO, je vyhlášený díky uchování původního způsobu života v pyrenejských horách. Jsou tu stará horská políčka oplocená kamennými zídkami, kamenná horská obydlí i místa, kde žil dobytek. V údolí je mnoho turistických tras i zrenovovaných pastýřských kabin.
Nejvyšší hora Andorry je Coma Pedrosa, s výškou 2,942 m. Průměrné převýšení v Andoře je kolem 2000 metrů.
7 ledovcových jezer s překrásnými scenériemi určitě stojí za procházku. Jezero Engolasers je významný vodní rezervoár a vede nad ním lanovka. Jezero má hlubokou modrou barvu a je obklopeno zelenými loukami a borovicovými lesy.
Tristaina je soustava tří jezer a hodí se na nenáročnou procházku.
Zato jezera Pessons u města Encamp si budete muset zasloužit. Říká se o nich, že mění barvu podle slunce, které do nich svítí.
Říkali jsme, že Andorra má v průměru 300 slunečních dní v roce?
Hezké procházky si lze udělat například v údolí Enclar, dojít ke hradu San Vincen.
Zajímavá a nenáročná je naučná stezka Serrat nebo procházka kolem zavlažovacího systému Rec de l´Obac.
Na konci dne unavený poutník určitě rád spočine v lázních Caldea. Termální koupele, turecké lázně, venkovní i vnitřní bazény, aquapark a sauny, všechno na dosah ruky v hlavním městě.
Stará kultura a folklór
V Andoře je množství starých, většinou románských památek – kostelíků a domů z 11. a 12. století. Městečka jako Canillo nebo Ordino určitě díky tomu stojí za prohlídku.
Dále je možné natrefit na folklorní slavnosti. Andořané tančí své lidové tance contrapàs a marratxa, zvláště v oblasti Sant Julià de Lòria. Spolu s Katalánci udržují Andořané pak i tradici tance zvaného sardana.
Patronkou Andorry je Panna Maria Meritxellská a její svátek 8. září je také největším svátkem v zemi.
Jaké jsou další svátky a slavnosti?
Setkání dudáků v Ordinu, protože každý v Andoře hraje alespoň trochu na dudy.
Vesnický festival Andora la Vella, 3 dny trvající pouliční slavnost, začíná první srpnovou sobotu.
Revetlla de Sant Joan je verze našeho pálení čarodějnic v polovině léta. Děti určitě nadchne mezinárodní festival ženských klaunů v květnu.
Neváhejte a inspirujte se na své další cesty. My vám k tomu již 30 let poskytujeme kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:theculturetrip.com, snowtrex.cz, wikipedia.org, cestujlevne.com, visitandorra.com